Společnost RHA asi nepatří mezi nejzářivěji svítící jména sluchátkového oboru, však také existuje poměrně krátkou dobu. Jde nicméně o čistě evropského výrobce, usazeného ve Spojeném království. Velmi zajímavé je ale to, čím si RHA získala svou pověst – snahou o nastolení vyšších kvalitativních standardů u finančně dostupných sluchátek. K nám se dostal nejvyšší model špuntů s označením MA750 (který se dělá ještě s přídomkem „i" s ovládáním pro Apple produkty), která ani tak s cenovkou nepřekročí vysloveně lidových dva a půl tisíce.

Hned po vybalení budete pravděpodobně překvapeni pojetím těchto in-ear sluchátek. Jak ozvučnice, tak konektor působí totiž účelně, bytelně, snad až studiově prakticky. Velkou roli v tomto dojmu hraje provedení obou prvků z nerezové oceli, přidávající jednak váhu (byť ne nepříjemně), jednak také robustnost. Už když držíte RHA MA750 v ruce, působí rozhodně výrazně lépe, než je v této třídě standardem.

To důležité, tedy ozvučnice, je také poměrně masivní, MA750 nepatří mezi v uchu „neviditelná" sluchátka. Pokud se zadíváte z profilu, objevíte v linkách nenáhodnou podobnost s trumpety. Výrobce tento systém nazývá aerophonic a cílem tohoto tvaru je přirozeněji směrovat zvukové vlny do uší, aniž by byla cítit nějaká významná komprese. Měnič je uložen téměř úplně u vnější strany ozvučnice, v jejím nejširším místě.

Velmi důležitou součástí poslechového zážitku je u sluchátek komfort nošení – nám vynikajícím způsobem sedla tato sluchátka se standardně osazeným silikonovým nástavcem, výrobce ale dodává 9 párů alternativních mnoha tvarů a velikostí, mezi nimi i dva páry z paměťové pěny, takže vybrat by si měl rozhodně každý. Váha 35 gramů rozhodně není, jak už jsme říkali, mezi in-ear sluchátky nejnižší, ale vzhledem k pohodlí na ně v uchu za okamžik zapomenete. Když už jsme u komfortu, po profesionálním způsobu nabízí MA750 vyztuženou část signálového kabelu, kterou lze snadno vést za uchem – není to sice podmínkou, ale jednak to pomáhá váhu rozložit na více bodů, jednak je to prostě mnohem pohodlnější a jen tak si sluchátka nevytrhnete z ucha. Pevné usazení poměrně hluboko ve zvukovodu funguje navrch jako slušná pasivní izolace.

Přívodní kabel RHA MA750 je poměrně tlustý, opatřený dokonce dvojitou izolací a dostatečnou délkou 1,35 metru, zakončený je pružně a robustně usazeným konektorem o průměru 3,5 mm. Materiálem vodiče je bezkyslíkatá měď.

V ozvučnicích je použit firemní dynamický měnič 560.1, vyvinutý právě pro tato sluchátka. Podle výrobcem doložených měření má velmi lineární charakteristiku v celém svém pracovním rozsahu 16 – 22 000 Hz. Snadné párování s elektronikou zajistí nízká impedance 16 Ohm v kombinaci s dostatečně vysokou citlivostí 100 dB. Díky těmto parametrům jsou RHA MA750 ideálními společníky na cesty.

RHA MA750 jsme poslouchali s přehrávačem iBasso DX90, D/A převodníkem ASUS Xonar Essence One MUSES nebo také na Philips GoGear Vibe a sluchátkovém výstupu Yamaha A-S2100. K porovnání sloužila sluchátka Sennheiser IE 8, Sennheiser HD 26 Pro, Bowers&Wilkins C5 a Koss Porta Pro CZ.

Z pohledu člověka netknutého oborem věrné reprodukce zvuku se 2,5 tisíce za relativně obyčejně působící in-ear sluchátka může zdá už relativně dost, však i některé modely výrazně zvučnějších značek se dají sehnat levněji. Z pohledu člověka, který ale do „zvuku" trochu vidí, jsou to naopak sluchátka z kategorie, kde tak nějak hi-fi začíná. Od sluchátek v této cenové třídě se většinou dočkáme ne špatného, ale také ničím vysloveně oslňujícího zvuku. RHA MA750 jsou hodně jiná už od prvního tónu.

Okamžitě jste si totiž vědomi toho, že RHA jsou totiž vyladěna podobně jako studiové zařízení – tedy „rovně". Je to jedna z cest, jakými se v dostupné cenové třídě vyhnout potenciálním problémům a nabídnout čistý přednes. Je pravda, že ani pevná ozvučnice a evidentně talentovaný měnič neošidí fyziku a limity levných sluchátek – basu je tak kupříkladu o něco méně, než středů a výšek, ve finále to ale není nepříjemné. Třeba spodních tónů v syntetické skladbě „The Expert" od švýcarských Yello je spíše akorát, zato má ale nadprůměrný důraz a pěkně vykreslené kontury. Sennheiser IE 8 sice nabízí stále přesnější zvuk, ale už se nedá říct, že by RHA MA750 deklasovala o rozdíl pořizovacích cen.

Rozhodně nejlépe (ostatně jako velké části monitorů všeho druhu) jde těmto in-ear sluchátkům reprodukce středního pásma. Hlas Jaroslava Švejdíka z uskupení Umakart je ve skladbě „Kuku a Koko" z desky „Vlci u dveří" vysloveně nádherný. Prokreslený, čistý a díky velké transparentnosti zvuku také jaksi blízký a konkrétní. Přichází s lehkostí a hloubkou – jinými slovy, RHA mužský vokály trefila na jedničku a mnohem lépe, než bychom se odvážili při dané cenovce očekávat. Je tu ale také nekompromisnost, dokonce až občasná ostrost u sykavek, MA750 jednoduše nejsou laděné na pohodu, klid nebo měkkost. Záleží tak hodně na kvalitě použité elektroniky (s mobilním telefonem nám to moc dlouho nevydrželo) a kvalitě nahrávky (třeba MP3 kapely Breaking Benjamin i na lepším zdroji signálu trochu „drhly"). Sluchátka RHA zkrátka neodpouští.

Rozlišení a schopnost extrahovat i drobné detaily z nahrávky MA750 prokázala také u drobných kovových perkusí v úvodu „Wichita Lineman" od Barb Jungr. RHA se s nimi vypořádají velmi dobře, jsou zřetelné a čisté, byť hodně zvonivé. Opět tu cítíte, že ve zvuku není intimita a subtilnost, že MA750 jsou takoví zvukoví chirurgové, sázející na mechanickou přesnost a maximální možnou věrnost originálu. Také je znát již zmiňovaný menší objem basu – kontrabas je sice slyšet, ale pocitově nemá tělo.

Fyzikální limity dostupných řešení se často projeví hlavně v dynamických schopnostech – RHA MA750 nás při reprodukci Haydnova „Smyčcového kvartetu D dur op. 76 č. 5" nezklamala, ale ani nenadchla jako u jiných atributů. Makrodynamika i mikrodynamika odpovídají kontextu cenové třídy, zvuk je docela rychlý, ale v nejdramatičtějších okamžicích přeci jen něco schází.

Maximum jsme se pokusili dostat ze sluchátek pomocí iBasso DX90 a nahrávky „Vision of her" Davida Eliase ve formátu DSD64. Detailnost je jejich nejcharakterističtějším rysem – opět se tu objevují náznaky přílišné říznosti, ale skvěle nahraná skladba na velmi povedeném přehrávači se dá poslouchat velmi snadno. Až studiová, analytická přesnost nechává bez násilí (snad ale trochu chladně) vyplout i drobné detaily akustické kytary i vokálu.

Stereo obraz skladby „Misery" od Dave´s True Story z produkce HD Tracks je v pořádku, pravolevé rozložení nástrojů je přehledné, byť hloubku tu nehledejte. I tato skladba se nesla hlavně ve znamení čistoty a srozumitelnosti po všech stránkách, kontury nástrojů jsou zřetelné, ale nehraje se tu na pocit propojujícího vzduchu. Sluchátka RHA jdou takříkajíc na dřeň hudebního dění, bez příkras k věci. Ale to nevadí – mnoha lidem se analytický zvuk líbí a nutno říci, že za takové peníze je to velmi osvěžující.

Titulní skladba alba „Ultraviolence" Lany del Rey má pěkně teatrální atmosféru, přiznané zrno a vřelé zabarvení, nicméně RHA MA750 se i zde staví hlavně analyticky – zvuku je objemově akorát, ale přesnost a kontrola přeci jen tlačí zvuk směrem k analytické vyrovnanosti. Hudba má tah na branku, stejně jako třeba „Shallow Bay" od Breaking Benjamin (CD rip ve FLAC je ukázkou zvukového neurážejícího průměru). Tam už ale, podobně jako u ukázky zvukového podprůměru „Bombshell" od Powerman 5000, vnímáte hodně prezentní přednes, zvláště zdůraznění problematických výšek tu při delším poslechu není úplně nejpříjemnější. I tak ale sluchátka drží slušnou kontrolu a definici.

In-ear sluchátka RHA MA750 skutečně vystupují z řady. Jsou důkazem toho, že omleté rčení „vyrovnají se dvakrát tak dražším modelům", s nímž se navzdory zdravému rozumu v posledních 15 letech nezacházelo takříkajíc jako s šafránem, ale lepilo se téměř na jakýkoliv produkt bez jakékoliv relevance (a které my osobně neradi používáme), má v ojedinělých případech svůj smysl. Tím ojedinělým případem jsou v kategorii entry level hi-fi sluchátek právě MA750. Jsou výjimečně transparentní a „přímá", na nic si nehrají, nic nepřibarvují a nabízí jednoduše analytický, přesný zvuk za velmi rozumné peníze. Ano, dražší sluchátka kolem pěti šesti tisíc už budou komplexnější a často také dynamicky výraznější, celkově ale právě do pěti tisíc MA750 bez větších problémů obstojí a to je úžasné – provedení je prvotřídní, komfort nošení je také výborný a pokud chcete slyšet skutečně to, co si přehráváte a na čem si přehráváte, aniž byste museli sáhnout po sluchátkovém high endu, pak MA750 od RHA rozhodně jsou vhodná volba. Nezapomeňte ale na to, že tahle sluchátka opravdu neodpouští a vám bez příkras sdělí i všechny neduhy skladeb a elektroniky. Nic to však nemění na tom, že ve většině zvukových charakteristik RHA MA750 nabízí výjimečný poměr cena / výkon.

Kč 2 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ zajímavé provedení

+ velmi komfortní nošení

+ až neuvěřitelné rozlišení a čistota na danou třídu

+ bezprostřednost, rychlost zvuk (byť může být přednes i tvrdý a dosti řízný)

ZÁPORY

- sluchátka umí být poměrně nekompromisní – záleží na kvalitě nahrávky a elektroniky

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Empetria | www.empetria.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies