Nejmenší high endová sluchátka na světě, to je nezaměnitelná definice. Dle všeho by měla sedět na nejvyšší model in-ear sluchátek značky Klipch, X11i. Již od pohledu nebude pochyb – ozvučnice s reproduktory jako kdyby byly jen mírným rozšířením signálových kabelů a nebýt silikonových náušníků, měli byste pocit, že vám někdo ozvučnice prostě ustřihl a vám zůstal jen drát. I přes svou miniaturnost si ale X11i kladou za cíl být plnoprávnými členy rodiny prémiových a stylových sluchátek.

Na vskutku miniaturních (stačí se podívat na obrázky a uvědomit si proporce) sluchátkách o váze pouhých 10g není vizuálně mnoho co popisovat – na tenoučkém kulatém signálovém kabelu, který se nezašmodrchá ani při opravdu hrubém zacházení (velké mobilní hurá!), najdeme klasické dálkové ovládání s trojicí tlačítek, díky nimž lze zvýšit a snížit hlasitost a ovládat hovory (primárně na Apple zařízeních). Na konci drátů je pak miniaturní ozvučnice, z části kovová, „koleno" přechodu drátu do ozvučnice je pak plastové. Vše je vyrobené s maximální precizností, hodnotně a elegantně.

Samozřejmostí je celá škála různě velikých a tvarovaných silikonových náušníků, díky kterým si sluchátka pevně vetkne do ucha majitel v podstatě jakéhokoliv zvukovodu. V kombinaci s nizoučkou hmotností malé Klipsche neucítíte ani po celodenním poslechu. Na to pozor zvláště v tichých pasážích v městském provozu – i přes mini rozměry umí X11i odhlučnit okolní svět měrou až -26 dB, čímž vás téměř perfektně odříznou, takže na ně rozhodně nezapomeňte.

Zvuk reprodukuje celopásmový měnič KG 926. Ten pracuje s citlivostí 110 dB a jeho jmenovitá impedance je 50 Ohm, což je na mobilní sluchátka poměrně dost, ale stále z kategorie rozumně snadného soužití. Bez udané tolerance umí Klipsch X11i vyzářit pásmo 5 – 19 000 Hz.

Klipsch X11i jsme poslouchali na sluchátkových zesilovačích ASUS Xonar Essence One MUSES a ASUS Xonar Essence III, ale také na Apple iPhone 5, NAD C370 a Philips GoGear VIBE. Srovnávali jsme se Sennheiser IE 8, Sennheiser HD26 Pro, Bowers&Wilkins C5, KEF M200, KEF M500, PSB M4U 1 a M4U 2 nebo Polk Audio ULTRAFocus 8000 a firemní Klipsch X4i.

Ač maličké, umí nabídnout X11i zvuk plných, realistických proporcí a měřítek. Hlas Jareda Leta v „Night of the hunter" z nejslavnějšího alba „This is War" jeho projektu 30 Seconds to Mars je na tuto kategorii in-ear sluchátek velmi pěkně prokreslený, zvuková transparentnost lehoučkých a bleskurychle se přizpůsobujících měničů nám umožňuje v poklidu rozkrývat i drobné detaily nahrávky. Přednes těchto maličkých sluchátek je nadprůměrně kompaktní a pro sugestivní intenzitu plně využívá blízkosti měničů u ucha a tedy pocit silný pocit přítomnosti zvuku.

Vysoká čistota zvuku a s ní spojený pocit rychlosti se velice pozitivně podepsal také na podání smyčců v Haydnově „Smyčcovém kvartetu op. 76, #5" v podání Engegardkvartetten. Nástroje jsou hodně autentické a hlavně skvěle konturované a oddělené vrstvami vzduchu, celá zvuková scéna je vůbec velmi vzdušná a pročištěná, přitom díky znatelné dynamické rezervě měničů zůstává reprodukce klidná a přirozená, nemáte pocit, že by se na vás sluchátka snažila tlačit. Nevýhodou transparentnosti a věrnosti X11i je na druhou stranu skutečnost, že posunou dále i zvukovou charakteristiku zdroje signálu, z čehož u většiny mobilních zařízení zrovna radost mít nebudete. Trochu paradoxně nejlépe vyniknout s pořádnou domácí elektronikou, nebo alespoň mobilním přístrojem typu HRT microStreamer.

Klipsch X11i se snaží vší silou držet stranou hudby a nijak její průběh a charakter neovlivňovat, což se jim na danou cenovou třídu dobře daří. Vzácně perfektně nahraný vokál Livingstona Taylora v „Grandma´s Hands" z „Chesky Ultimate Demonstration Disc" zní zcela autenticky, je bohatý na detaily a má velikou volnost. Přesto je cítit, že sluchátka trošičku zjemňují, jejich charakter není úplně dokonale nestranný a precizní jako třeba u IE 800 od Senneheiser (ze zcela jiné cenové třídy, samozřejmě), ale není to nepříjemné a už vůbec to nenarušuje pocit věrnosti. Vokál je tak podmanivý, že se jen ponoříte do hudby a nebudete řešit zvuk (což by dle našeho názoru měla být jedna z hlavních met na cestě za dobrým reprodukovaným hudebním zážitkem).

Až zarážející je schopnost titěrných sluchátek vygenerovat i plnohodnotné basové frekvence. Tito diblíci si nemají co vyčítat ani s výrazně většími sluchátky, která svého dosahují často ve velkých ozvučnicích i mimo zvukovod. „Boomerang" Marcuse Millera z desky „M Squared" budiž důkazem – masitá, velká a razantní basa spolu s bicími také odkazuje na věru famózní dynamický potenciál Klipsch X11i. Sytost a důraz subjektivně působí jako kdyby „valil" měnič nějakých circumaurálních sluchátek. Svůj podíl má určitě i precizní kontrola, kdy je švihnutí do blány bubnu jasné, čisté a konkrétní, aby posléze v klidu a pozvolna doznívalo, stejně jako má basa velmi přesné kontury a jasnou kontrolu. Autentický zážitek podtrhují i činely, jasně kovové a znělé, bez náznaků plechovosti či agresivity. Skvělou práci odvádí X11i také v oblasti vyrovnanosti – celé pásmo působí „rovně", bez boulí či propadů, každá část spektra má své místo a podíl na celkovém zvuku, nic nezůstává skryto či potlačeno, nic se nezdá scházet.

Audiofilské, trochu „neamerické" ladění těchto sluchátek je patrné i z Cohenova díla „Nu Nu" z desky „Continuo". Navzdory tomu, že kontrabas je tu velkým a objemným prvkem, není ho přehnaně mnoho a je velmi spořádaný, navíc je součástí organicky propojené, byť poměrně kompaktní zvukové scény, kterou sdílí s velmi živě působícím pianem. Čisté, jasné tóny piana mají také slušný objem a velmi dobře zvládnutý průběh – u obou nástrojů je cítit dostatečná dynamická rezerva. Stejně tak je u obou až překvapující, jak hluboko se umí X11i vydat a jak hluboké tóny zreprodukují. Nejspíše za to vděčí své pozici hluboko v nitru zvukovodu a lehoučkým měničům, s nimiž příchozí signál povlává přesně jak potřebuje a nebrzdí a nezkresluje jej žádná nadbytečná hmota. Přestože opět cítíme lehoučkou sametovost, ničemu nevadí a oba nástroje zní barevně věrně.

Klipsch X11i si bez dramatu a zjevné snahy poradily také s velkým čínským bubnem. Objem, síla i hloubka jsou jednoduše perfektní, od sluchátek těchto rozměrů, koncepce i ceny byste ani lepší vykreslení velkého, rezonujícího nástroje čekat nemohli. Autorita perkusí obecně si zaslouží čistou jedničku.

Je nesmírně zábavné poslouchat, jak Klipsch X11i proklouzávají běžnými klišé o malých in-ear sluchátkách. Je pravdou, že jako první ukázal možnost nekompromisní reprodukce na malém formátu nejspíše Sennheiser s již zmiňovanými IE 800, ale Klipch s jedenáctkami přináší v ještě zaplatitelné cenové třídě výsledky skutečně špičkové a ryze high-endové. Audiofilská vyrovnanost pásma, transparentnost a rychlost přednesu, nadstandardní rozlišení i rozhodně skvostný dynamický potenciál činí z maličkých sluchátek adepty na univerzální sluchátka. Už totiž víceméně nemusíte řešit, zda mít doma velká a plnorozsahová sluchátka a venku v nich budete buď vypadat jako zmatený tankista, nebo si pořídíte něco nenápadného a omezeného. Je pravdou, že transparentnost přednesu vám dá najevo jakýkoliv kaz charakteru vaše zdrojového komponentu, ale i s tím se dá žít. Na pořádné elektronice pak Klipsch rozkvetou. Pokud už se v něčem odchylují od precizní reality, pak je to troška sametovosti, kterou tu a tam zaslechnete, která ale není nijak nepříjemná a díky níž X11i nepřekračují hranice nekompromisní syrovosti – Klipsch X11i jsou tu stále pro reprodukci hudby a tu si díky skvělému zvuku rozhodně užijete.

Kč 6 290,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ lehké a komfortní

+ čistý, energický zvuk

+ rychlost a autorita přednesu

ZÁPORY

- občas se s nimi hůře manipuluje

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: CPT Praha | www.cptpraha.cz 

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Kolik peněz musím doopravdy utratit?

Je to časté téma vašich dotazů směrem na redakci Hi-Fi Voice. "Kolik musím utratit, abych dostal zvuk co chci?", "Vyplatí se připlatit za X nebo za Y?" nebo třeba "Má vůbec cenu kupovat to, když to stojí jen ZZZ?". Neméně časté je pak nadšení nad tím, že to produkt za pár tisíc "natře" produktu za desítky a stovky tisíc (ovšem mám podezření, že pisatel nevěnoval poslechu a vzájemnému srovnání zase až tak moc času...). Takže kolik peněz vlastně je třeba DOOPRAVDY utratit?

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution