Sennheiser jistě není třeba nijak představovat, německý výrobce sluchátek, mikrofonů a studiového vybavení působí na trhu již od roku 1945. Stejně tak není nutné představovat jejich v současnosti nejpopulárnější model Momentum, který má na krku, uších či minimálně ve sbírce každá druhá celebrita, sportovec, hudebník, nebo jednoduše kdokoliv, kdo kdy alespoň trochu veřejně přišel se sluchátky do styku.

Z části je to rozhodně dobrý německý marketing, ale z nepochybně větší části za to může opravdu atraktivní kombinace stylu a výkonu Sennheiser Momentum. Aby v Německu vyšli vstříc ještě širší skupině posluchačů, zvláště těm, kteří na hlavě nechtějí mít velikostní obry typu původních Momentum nebo Monster Beats či jiných extrémů, vytvořili u Sennheiser zmenšenou kopii svého královského modelu s všeříkajícím přívlastkem On-Ear.

Je tedy jasno, že velký model se dočkal menšího, mladšího bratříčka, který je tak vlastně druhým pokusem firmy o průnik na trh stylových sluchátek, kterému dosud extrémně pevnou rukou vládnou modely značky Beats, jejichž úspěch však stojí spíše na moderním stylu a intenzivním marketingu, než na zvukových kvalitách (alespoň z pohledu milovníků věrné reprodukce).

Zmenšený model Momentum cílí ještě mnohem více na styl a zjevně i na mladší generaci (ale rozhodně je stále pro starší a pokročilejší, než zmiňované Beats), je celkově dostupný v sedmi barevných provedeních včetně konzervativní černé, ale i křiklavě růžové. Prostě tu najdete provedení pro libovolný vkus.

Protože Momentum On-Ear jsou opravdu v podstatě pouze zmenšenou verzí původních sluchátek (nejsou circum-aurální, ale supra-aurální, tedy pouze „na uši"), používají také stejné materiály. Základní podkova a mušle jsou vyrobeny z oceli, aby vydržely náročné zacházení dennodenního provozu na cestách, včetně občasného pádu, odhození a jiných „mladických nerozvážností". Aby samotná ocel ale nebyla nepohodlná, jsou rozdvojený týlní most a náušníky pokryty měkoučkou vrstvou Alcantary. To je v podstatě kompozit 70% polyestarových vláken, zpevněných 30% polyuretanu, mající za úkol imitovat vlastnosti kůže. Faktem je, že jde o jeden z nejměkčích, nejpříjemnějších povrchů, které si lze zvolit k obepnutí čehokoliv. Zdá se však, že náušníky jsou hodně prodyšné – nejen, že se uši nepotí, ale také dovnitř proniká vcelku dost okolního ruchu (alespoň na uzavřená sluchátka).

Mušle jsou k základní kostře přichyceny pomocí masivního šroubu, díky tomuto jednoduchému systému a dlouhé vyhrazené dráze lze přizpůsobovat pozici mušlí v extrémním rozsahu pro maximální komfort nošení. Komfort je u Momentum On-Ear skutečně maximální, měkce přilnavé náušníky mušlí, nevelká váha 160g a přítlak právě „tak akorát" vám umožní poslouchat hodiny, hodiny a hodiny bez fyzické únavy a dokonce bez kondenzace nadbytečné vlhkosti ve zvukovodech, která provází drtivou většinu uzavřených konstrukcí sluchátek. K pohodlí přispívá i symetrický přívodní kabel dostatečné délky 1,4 metru, vedoucí jen do jediné mušle.

Tím se dostáváme k tomu, že Sennheiser Momentum On-Ear jsou tedy zástupcem kategorie přenosných, stylových, uzavřených a dynamických sluchátek. Je pravda, že tato třída je momentálně maximálně na vzestupu, což se projevuje i v tom, že kterážto značka nevyrábí alespoň nějaká sluchátka, ta jako by nebyla.

Momentum On-Ear kromě vysokého stylu zapůsobí i svými technickými parametry. Ve střední cenové i velikostní třídě nabízí slušný frekvenční rozsah 16 – 22 000 Hz při maximálním harmonickém zkreslení 0,5% a schopnost vytvořit až nebezpečný akustický tlak 112dB. Může za to mimo jiné extrémně nízká jmenovitá impedance 18 Ohm, díky níž bude snadné je pěkně nahlas rozehrát i pomocí průměrného mobilního telefonu (to samozřejmě nijak nehovoříme o kvalitě přednesu).

O použitých měničích se toho přes veškerou snahu mnoho nedozvíte, ale to důležité k dispozici je. Přes svou relativně malou velikost skrývají mušle měniče se solidním průměrem 4 cm a robustním magnetickým systémem.

Pro testovací poslech Sennheiser Momentum On-Ear jsme měli k dispozici nadmíru předimenzovaný sluchátkový zesilovač Sennheiser HDVD 800 a mobilní přehrávač Philips GoGear VIBE. Zdrojem signálu byl notebook a foobar2000 spolu s hi-res soubory. Pro srovnání jsme měli k dispozici Harman/Kardon CL, Sennheiser PMX 95, Sennheiser HD 800 a Sennheiser HD 700.

Stylový a zábavný není zjevně jen exteriér sluchátek, ale také jejich zvukové ladění. Na relativně kompaktní sluchátka umí Momentum On-Ear vyzářit hluboké tóny s nebývalou razancí a objemem. Basa v Cohenově „By the rivers dark" z alba „Cabasse La Collection" je hutná, velká, snad až drobet dominantnější, než by měla být; zvuk ani tak nepostrádá adekvátní množství informací a čistotu, klade ale nadstandardní důraz na rytmiku.

I opačná část spektra je sytá a čistá. Činely v „Tin Pan Alley" Stevie Ray Vaughana (opět sampler „Cabasse La Collection") jsou hladké a bohaté na informace, byť i zde se projevují tendence k hedvábnějšímu, klidnějšímu, mírně pomalejšímu vyznění. Činely nejsou jiskrné tím často oblíbeným, nacinkaným způsobem, jsou však dostatečně čisté a lehké, snad jen s trochu kratším dozvukem, rozplývajícím se v onom plném zvuku.

Bez diskuse spořádané, korektní a přitom krásně prokreslené a přirozené jsou frekvence kolem řečového pásma. Obzvláště pěkně se podařilo Momentum On-Ear trefit témbr hlasu Marka Knopflera v „Privateering" ze stejnojmenného alba. Pravdou je, že reprodukci hodně pomáhal Sennheiser HDVD 800 se svou silou, u mobilního přehrávače dokonalosti přeci jen ubylo; přesto se díky nizoučké impedanci nechala sluchátka „rozdovádět" velmi snadno. Celek byl i díky bohatému základu měkký, příjemně vřelý a pohodový.

Snad právě i díky tomu, jak jednoduše se dají jejich měniče rozhýbat, nabízí velmi solidní dynamické schopnosti. Haydnův „Smyčcový kvartet v D moll, opus 76, č. 5" (2L | FLAC | 24 / 192) má jiskru, energii a velmi pěkné rozlišení, díky zátahu pěkně odspoda pak máte i pocit realistické masy nástrojů. Housle jsou velmi volné, s citelnou dynamickou rezervou a kompaktní úderností. I v kombinaci s průměrnější elektronikou zůstávají Sennheiser Momentum On-Ear pánem situace.

Tak si to shrňme. Pro koho jsou určeny nové Sennheiser Momentum On-Ear? Pro ty, kteří už odrostli povrchně efektnímu (byť prvoplánově zábavnému) stylu Beats by Dr. Dre, ale ještě nejsou připraveni postoupit k čistě audiofilským modelům sluchátek za poněkud více peněz a vyžadují snadný, zábavný, byť věrný poslech. Také těm, kteří touží po opravdu krásných sluchátkách, navíc vyrobených k dlouholeté spokojenosti s typicky německou precizností. V neposlední řadě také těm, kteří hledají sluchátka maximálně pohodlná, jednoduše spolupracující s jakoukoliv elektronikou, která bude zrovna po ruce. No a komu určeny nejsou? Vlastně asi jen puristům, toužícím po absolutně vyrovnaném podání, které tak dobře umí třeba firemní premiant Sennheiser HD 700. Ten, kdo chce prostě „jen" dobře poslouchat a nechat se bavit hudebními zážitky libovolného žánru, hlasitosti nebo technické kvality (proto Momentum On-Ear umí být benevolentní) naopak ocení možnost užívat si komfortně po dlouhé hodiny. A na rozdíl od mnoha jiných skutečně stylových produktů vyžadují Momentum On-Ear za své výkony více než rozumnou částku.

Kč 4 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi pěkné provedení

+ široké spektrum barev

+ ne zase tak úplně velký zvukový rozdíl oproti velkým Momentum

+ úžasné pohodlí

ZÁPORY

- zvuk je přeci jen trochu těžší, hutnější

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Panter Praha | www.sennheiser.cz 

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies