650 200 loewe

Soundbar... Moderní řešení prostorového zvuku do moderního bytu, v němž není možnost nebo chuť instalovat složité kombinace reproduktorových soustav, umisťovat reproduktorové kabely a řešit optimální umístění všech součástí vícekanálového reprodukčního systému. V principu jsou všechny reproduktory uschovány v jednom panelu spolu s elektronikou a vstupně - výstupními konektory, dojem prostorovosti zvuku vzniká díky odrazům zvuku od stěn, což je jak výhoda, tak možná velká nevýhoda. Soundbary poslední generace však již fungují více než dobře v jakémkoliv běžném prostředí.

Yamaha YSP-5100 je pak kompletním systémem domácího kina, který nevyžaduje žádný externí A/V receiver a už z názvu lze odvodit, že patří k televizorům s úhlopříčkou kolem 50ti palců. Součástí je navíc ještě FM tuner. V mohutném, 120 cm širokém, 21,2 cm vysokém a 9 centimetrů hlubokém těle se nachází alternative k systému 7.1. Iluzi tvoří čtyřicet ( ! ) středovýškových směrových reproduktorů o průměru 4cm, pro každý z nich je alokován výkon 2W. O bas se pak starají dva basové reproduktory o průměru 11 cm, poháněné každý 40ti Watty, čistě výškám se pak ještě věnují dva další reproduktory o průměru 2,5 cm. Součástí balení je i elegantní programovatelné dálkové ovládání.

Jako správný moderní produkt, určený pro nové HD formáty, umí YSP-5100 dekódovat širokou škálu audio formátů a provádět různorodé zpracování videa v čele s upscalingem. Yamaha má zabudované dekodéry pro všechny důležité HD kodeky - Dolby TrueHD, DTS-HD Master Audio, Dolby Digital Plus a další. Velmi důležitou schopností je pak také schopnost automatické kalibrace dle daného poslechového prostoru, stěžejní kvůli využívání odrazů od stěn. Další požadavky vyřeší upgrade firmware, v současnosti přidávající například kompatibilitu s 3D technologií.

Množství vstupů a výstupů je plně adekvátní pro jakýkoliv domácí audiovizuální systém. Stěžejní jsou samozřejmě HDMI vstupy v počtu čtyř kusů a jeden HDMI výstup, nalezneme zde ještě optické vstupy, RS232 konektor pro zapojení do „inteligentního domu" a pak i řadu RCA konektorů pro audio i video vstupy.

Samozřejmostí je možnost nastavit si přehršel parametrů reprodukce, takže každý si dokáže po menším či větším laborování přizpůsobit zvukový projev svým potřebách a chutím. Co se obrazu týká, vlastně není příliš co řešit - formáty s vysokým rozlišením jako je Blu-ray, jsou díky HDMI reprodukovány čistě a jasně, starší formáty typu DVD pak dokáže YSP-5100 velmi slušným způsobem zpracovat a povýšit jejich kvalitu dopočítáním na vyšší rozlišení, tak jako dobrý „běžný" receiver.

Hned při prvním filmu, Blu-ray disku „Temný rytíř", lze snadno vnímat zvuk homogenní, plný a přesný, ale jdoucí ne do úplně ideální hloubky. Konkurence pravda není v tomto ohledu lepší, ale nabízí podobný zvuk z menšího rozměru. Stačí ale přidat i poměrně obyčejný subwoofer a výsledný zvuk nabude přesně té správné důraznosti a objemu i na spodních frekvencích. Naopak čistota a důraznost vyšších tónů, například při tříštění skla, je příkladná.

Zvukově výtečný je také asijský „Hrdina", scény prosekávání bambusu či svištění šípů na jedné výstavě před pár lety dokonce sloužily k předvádění KEF Reference series a jejich schopností. YSP-5100 nabízí velmi důrazné provedení a díky velkému množství efektových reproduktorů také nečekaně uvěřitelný pocit, že něco hraje vedle posluchače nebo za ním. Ti, kteří se dosud se soundbary nesetkali pravděpodobně párkrát nechápavě otočí hlavu a budou hledat efektové reprosoustavy. Pravdou sice je, že plnohodnotný systém 7.1 dodá zvuk plnější a efektnější, už díky fyzické přítomnosti mnoha ozvučnic, ale iluze vytvářená Yamahou YSP-5100 skutečně až překvapivě pevná, jistá a uvěřitelná.

Že je zvuk efektní a velmi atraktivní, to nelze mít Yamaze za zlé, to je prostě charakter domácího kina a zde nejsou hlavními hodnotami neutralita ani decentnost. Ba naopak - jedinou důležitou hodnotou je zábavnost a YSP-5100 bavit umí. Že projevu maličko schází důraz na basové části, to se dá z fyzikálních důvodů také obhájit, navíc i klasické domácí kino předpokládá onu část „tečka jedna", tedy subwoofer. Že je cena tak vysoko nastavená jak nastavená je, to je také věc velmi relativní - už proto, že soundbar je určen pro 50ti palcové úhlopříčky, jejichž cena sama o sobě není nikterak zanedbatelná ani v dnešní době a těžko si jejich majitelé koupí i klasické domácí kino v nižší než této cenové hladině. Celkově nabízí v adekvátním prostředí, tedy ve spojení s nějakou onou 50ti palcovou televizi a ideálně Blu-ray přehrávačem střední a vyšší kategorie uvěřitelnou iluzi domácího kina v kompaktním balení. A to je přesně to, co se v moderním bytě počítá...

Kč 41 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ elegantní design a výborné zpracování

+ upscaling videa

+ široké možnosti připojení a dekódování mnoha formátů

+ atraktivní, dynamický zvuk

ZÁPORY

- soundbar je rozměrově opravdu velký

- pro plnohodnotný dojem „domácího kina" potřebuje přeci jen subwoofer

- cena je relativně vysoká

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

K+B Expert

http://www.kbexpert.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 122 111

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Kolik peněz musím doopravdy utratit?

Je to časté téma vašich dotazů směrem na redakci Hi-Fi Voice. "Kolik musím utratit, abych dostal zvuk co chci?", "Vyplatí se připlatit za X nebo za Y?" nebo třeba "Má vůbec cenu kupovat to, když to stojí jen ZZZ?". Neméně časté je pak nadšení nad tím, že to produkt za pár tisíc "natře" produktu za desítky a stovky tisíc (ovšem mám podezření, že pisatel nevěnoval poslechu a vzájemnému srovnání zase až tak moc času...). Takže kolik peněz vlastně je třeba DOOPRAVDY utratit?

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution