HIFIStyl

2016 04 12 TST Tannoy Mercury 7 4 1

Řada Mercury od skotské firmy Tannoy přichází už v sedmé generaci. Přes všechen vývoj i zde zůstává stále patrná snaha o robustnost a účelnou jednoduchost, zejména u sloupku pak dostanete za ještě rozumné peníze poměrně velké reprosoustavy. I proto jsme se sloupovému modelu Mercury 7.4 podívali na zoubek.

Ozvučnice z dřevovláknitých desek má téměř čtvercový půdorys 31,4 x 30,8 cm (š x h) a výšku 95,5 cm, přičemž hmotnost rovných 15 kg se rozkládá na dvojici šroubovacích podstavců, které jediné rozbourávají čistě pravoúhlé tvary skříně. Na čelní stěně jsou v D´Appolito uskupení tři měniče, na zadní straně je dole vanička s čtveřicí pěkných reproterminálů a dvojicí zapuštěných plastových bassreflexových nátrubků, vypouštějící vzduch z celých 44 litrů vnitřního objemu.

2016 04 12 TST Tannoy Mercury 7 4 2

Samotné zpracování, jakkoliv je skříň velmi jednoduchá a na povrchu opatřená vinylovou imitací dřeva, působí pěkně. Drobné detaily vás sice ujistí, že se pohybujete v zaplatitelných úrovních, celkově jsou ale Mercury 7.4 v reálu výrazně hezčí, než na fotografiích. Dokonce i měniče s tenkými hliníkovými rámečky a přiznanými mohutnými šrouby působí zajímavě, byť poměrně technicistně - tak trochu evokují okované obojky anglických buldoků.

Tweeter využívá kopulku s průměrem 2,8 cm, vyrobenou z tkaného polyesteru, tlumeného uretanem. V motoru se nachází neodymové magnety. Dvojice středobasů má průměr membrán 17,8 cm a jde o potahovanou membránu z vláknité směsi.

2016 04 12 TST Tannoy Mercury 7 4 3

Měniče si dělí práci na hranici 2 400 Hz pasivní výhybkou druhého řádu. S citlivostí 93 dB / 2,83 V / m patří tyto sloupky k vysoce citlivým, stejně tak s krátkodobou zatížitelností až 300 Wattů patří k nejodolnějším ve své třídě. Udávaná impedance činí 8 Ohm. Frekvenční odezva v toleranci -6 dB činí úctyhodných 32 - 32 000 Hz.

Tannoy Mercury 7.4 jsme poslouchali s poněkud naddimenzovaným setem T+A MP 3000 HV / T+A PA 3000 HV, připojenými přes filtr IsoTek EVO3 Sigmas síťovými kabely IsoTek Elite a Sequel, propojeno pak bylo kabely Atlas Mavros (přístroje) a Atlas Hyper (reprosoustavy). K porovnání jsme měli KEF Reference 1.

2016 04 12 TST Tannoy Mercury 7 4 4

Sedmá generace sloupku Mercury rozhodně nepatří k drobným reprosoustavám, ani nemá malé reproduktory, přesto se nesnaží o kdovíjak hutný a velký basový zátah. Kupodivu je mnohem zřetelnější zaměření na kontrolu, přesnost a čistotu - třeba basová linka v "Another One Bites the Dust" od Queen ("Greatest Hits" | FLAC | 24 - 88,2) nebyl až tak úplně plná a hutná, jako jsme čekali, ale spíše decentně sušší, rychlý a dobře definovaný bas šel dostatečně hluboko, aby basa ve skoro celém rozsahu působila dostatečně velkým a důrazným dojmem.

2016 04 12 TST Tannoy Mercury 7 4 5

Podobný dojem spíše decentnějšího, maličko techničtějšího přednesu jsme měli i z vokálu Sary K v "Whiter Shade of Pale" ("What Matters" | FLAC | 24 - 96). Mercury 7.4 se nesnaží o nějaký sladký, něžný nebo "hezký" přednes, jsou spíše čisté, objemově spíše tak akorát, zato ale přesné, klidné a na dané peníze slušně transparentní. Hlas sice není vykreslený se soustředěností malých dvoupásmových monitorů, ale disponuje už vnímatelnou plasticitou a konkrétností. Zrovna ve středním pásmu jsou Tannoy také v dané kategorii velmi informativní.

2016 04 12 TST Tannoy Mercury 7 4 6

Tenoučkých kovových perkusí ve "Wichita Lineman" od Barb Jungr (FLAC | 24 - 44,1) bylo dost, objemově o dýchnutí víc, než zbytku pásma, ale bohaté byly i tonálně a barevně. Kov má potřebnou znělost a i přes spíše kratší dozvuk máte pocit, že průběh tónu zůstává pod kontrolou a každý jeden tón přichází s lehkostí a klidem. Každé cinknutí také bylo zřetelné a konkrétní, ne však ostré nebo vtíravě nacinkané, i tady zůstávají nové Mercury 7.4 věrné svému až trochu monitorovému charakteru.

Co nás ale rozhodně pozitivně překvapilo, to byla schopnost dostát do velmi solidní míry dynamickým nárokům i složité skladby typu Mussorgského "Velké brány kyjevské" ("Crystal Cable Arabesque" | FLAC | 16 - 44,1). Mercury 7.4 dokázaly dokonce i přenést do prostoru náznak velikosti a důrazu basového bubnu, byť ne v plném objemu a s pochopitelně omezeným impaktem. Na druhou stranu konkrétnost a kontrola jsou velmi slušné, zvuk je i pevný a soudržný, ani při vyšší hlasitosti se nezdá, že by se reproduktory chtěly trhat či udusit přívalem zvuku. Od nových sloupků Mercury se sice nedočkáte mohutného zvukového tsunami, ale čistota a solidní kontrola jsou více než férovou protihodnotou.

2016 04 12 TST Tannoy Mercury 7 4 7

Zmíněná čistota pomáhá vylovit i slušné množství informací - třeba v Hädelově "Aleluja" z "Mesiáše" (FLAC | 24 - 88,2) panoval na poměry kategorie výborný řád a ačkoliv Mercury 7.4 nejsou nějaké zvukové lupy, vhled do nahrávky je slušný. Sbor je sice stále ještě spíše jedním velkým celkem, byť už mnohohlasým, ale spočítat sboristy nebo sledovat hlas jednoho každého z nich, to patří přeci jen do vyšších kategorií. Pocit organizovanosti a celkové čistoty včetně slušné srozumitelnosti však ke spokojenosti stačí, ani složitější skladby nejsou zahuhlané či pod dekou.

2016 04 12 TST Tannoy Mercury 7 4 8

Podání prostorových informací celkem záleží na jejich správném ustavení v místnosti, horizontální směrovost je cítit, takže správné natočení a pokud možno i prostor v okolí reprosoustav se vyplatí nepodcenit. Ve "Where or When" Diany Krall ("Quiet Nights" | FLAC | 24 - 96) bylo cítit, že reprosoustavy tvoří hranici prostorové scény po pravé i levé straně, že dění se odehrává téměř výhradně v prostoru mezi nimi. Už se však začal objevovat prostor směrem do hloubky, hlavní ale byl pocit slušně pevného usazení nástrojů a jejich dobrého oddělení, tedy jinými slovy pocit celkové přehlednosti v pravolevém směru. Mercury 7.4 mají, jak už bylo řečeno, talent udržet organizaci hudby pod kontrolou.

Celkový klid, čistota a jistota reprodukce jsou velmi příjemné - "Diamonds" od Aanonymous Band ("Feelings" | FLAC | 24 - 48) hrála velmi neúnavně, neagresivně a bylo jedno, jak nahlas se snažíme hrát. I vysoká hlasitost byla (pravda, jistě i zásluhou hodně nadstandardní elektroniky) bez potíží dlouhodobě snesitelná a hudbu provázel pocit nenásilnosti a spořádanosti bez nějakých velkých dramat.

2016 04 12 TST Tannoy Mercury 7 4 9

Tannoy Mercury 7.4 jsou na jednu stranu stále těmi samými Mercury jako v inkarnacích předchozích (tedy relativně velkými sloupky za relativně málo peněz), na stranu druhou se posunuly jak cenově, tak zvukově přeci jen trošku jinam. Cena vzrostla (ale ještě ne nesmyslně, zejména s ohledem na různé akce, které se k tomuto modelu často vážou a srazí cenu blíž původnímu modelu), design sice ztratil trochu hladké elegance, ale dá se mu přivyknout a působí techničtěji a moderněji, co se však změnilo nejvíc, to je zvuk. Nejnovější generace má sice menší objem zvuku, menší hutnost, ale zato hraje výrazně přesněji, čistěji a klidněji, také však mnohem méně efektně, méně hřejivě a méně něžně - vlastně tak nějak autentičtěji, trochu syrověji, ale zároveň přirozeněji. Celkově ovšem stojí za to zařadit i nové Tannoy Mercury 7.4 mezi kandidáty na koupi, prohledáváte-li kvůli reprosoustavám oblast kolem 20 000,- Kč.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2016 04 12 TST Tannoy Mercury 7 4 m1

Nástup Mercury 7.4 je vidět někde od hranice 45 Hz, na 50 Hz už hrají v plné síle. Je tu vidět o decibel či dva méně energické střední pásmo, ale to v praktickém usazení v domácím prostředí nebude ani poznat, jinak je vlastně celá křivka frekvenční charakteristiky velmi slušně vyrovnaná, zejména s přihlédnutím k ceně.

2016 04 12 TST Tannoy Mercury 7 4 m2

Impedance se v několika místech dotýká hladiny 4 Ohmů, na těch úplně nejvyšších frekvencích pak lehce "lízne" i 3 Ohmy, ale není tu žádný extrémní propad či naopak peak, Mercury 7.4 tak nebudou velkou zátěží ani pro běžné dostupné zesilovače.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 21 980,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ rozumný poměr cena / výkon

+ kontrola a spořádanost

+ slušná živost

+ celkově spíše sušší, ale na danou třídu přesný a čistý zvuk

+ klidný a dlouhodobě neúnavný přednes

ZÁPORY

- některé drobné detaily zpracování

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies