HIFIStyl

Anglický Bowers&Wilkins už dávno není jen výrobcem ortodoxních reproduktorových soustav. V poslední dekádě svou image tak trochu rozpoltil a začal velkou energii věnovat lifestyle segmentu, kde díky stylovým a dobře hrajícím produktům (namátkou Zeppelin Air, A9, Panorama...) proniká i do domovů těch, kteří by jinak o kvalitní zvuk ani nezavadili. Skoro se až zdálo, že právě staré dobré hi-fi stojí trochu v pozadí a kadence novinek jaksi uvadá. Jenže pak přišel poněkud překvapivý tah – velký sloupek CM10, který tvoří přechodový můstek mezi střední třídou řady CM a ultimativním high-endem série 800.

S nejvyšší řadou nový sloupek pojí hlavně koncepce „tweeter-on-top", neboli umístění výškového měniče v proslulé vlastní ozvučnici Nautilus. Díky pružnému uložení se do tweeteru nepřenáší žádné vibrace kabinetu, byť ten je díky hmotnosti 33,5 kg při rozměrech 99 x 20 x 33,7 cm (v x š x h) poměrně netečný. Robustnosti a klidu pomáhá ještě velká a masivní stabilizační základna. Zajímavé je, že pružného zavěšení, nezávislého na ozvučnici, se dočkal i středotónový reproduktor.

Bowers&Wilkins koncipoval CM10 jako třípásmovou reprosoustavu se zadním bassreflexovým otvorem, byť by tomu snad první pohled na čelní stěnu nemusel napovídat. U tohoto sloupku jí totiž téměř beze zbytku vyplňuje čtveřice reproduktorů a pátým je již zmiňovaný tweeter. U horní hrany ozvučnice sedí typický žlutý reproduktor pro střední tóny, jeho membrána má průměr 15 cm a tvoří jí koncept FST. Jde vlastně o tkaný Kevlar, který v této inkarnaci dokonce nemá ani žádné zjevně zavěšení. U B&W říkají, že díky minimální výchylce středopásmového měniče není vlastně ani potřeba.

Zbytek přední stěny zabírá trojice černých reproduktorů, určených nejnižším tónům. Průměr membrány je 16,5 cm, zatímco za hlavní materiál byl zvolen klasický papír, obohacený opět o extrémně pevná vlákna Kevlaru. Všechny tři měniče pracují ve stejném režimu a jejich počet má snižovat zkreslení spodních oktáv a zpřesňovat jejich reprodukci.

Velmi zajímavý je ale právě unikátní tweeter, jehož základní koncept známe z nejvyšší řady 800. U CM10 je však na rozdíl od diamantu pro konstrukci membrány s průměrem 2,5 cm použit klasický hliník. Místo jediné vrstvy je ale vysokotónový měnič vybaven zdvojenou membránou – to ústí ve vyšší pevnost a tedy nižší zkreslení, aniž by to neadekvátně zvětšilo hmotnost pohybující se hmoty v reproduktoru.

Zadní strana nádherně vyrobené ozvučnice (víme, že je to nošení dříví do lesa – černý klavírní lak připravují v Bowers&Wilkins s pečlivostí výrobce švýcarských hodinek a výsledek je vždy úchvatný) hostí firemní FlowPort, neboli bassreflexový nátrubek z bytelného plastiku, posetý spoustou důlků, optimalizujících plynutí vzduchu (asi tak jako u golfového míčku). V poměrně malé plastikové vaničce najdeme čtyři naprosto adekvátní a bytelné reproduktorové terminály.

Pozici nejvyššího „běžného" modelu katalogu B&W odpovídají i technické parametry. V referenční toleranci +/- 3 dB umí CM10 vyzářit zvuk v rozsahu 45 – 28 000 Hz, povolíme-li na +/- 6 dB, je to dokonce 28 – 50 000 Hz. Výrobce deklaruje impedanci na úrovni 8 Ohm s přiznaným poklesem na 3,1 Ohm, nabízí poměrně vysokou citlivost 90 dB, díky níž je dokáže rozehrát v podstatě libovolná elektronika. Tři basové měniče se své práce vzdávají na hranici 350 Hz, žlutý středotónový měnič pak u 4 000 Hz.

Nádherný sloupek Bowers&Wilkins CM10 jsme poslouchali na sestavě soulution 530 / soulution 540, Burmester 101 / Burmester 102, Naim Nait XS / Naim CD5si a používali jsme také převodníky ASUS Xonar Essence One MUSES, Block DAC-100 a Rotel RDD 1580. Ke srovnání hrály reprosoustavy Vivid Audio GIYA G3, Harbeth Monitor 30, Quadral Ascent 90 LE, ale i Klipsch Palladium P-17B a Pioneer S-CN301-LR. Reproduktorové a signálové kabely nesly značku Nordost Tyr 2 (zapůjčilo www.naimstudio.cz), napájecí kabeláž pak dokonce pocházela ze série Nordost Valhalla.

Trojice hlubokotónových měničů nepůsobí dominantně jen na oko – velký objem spodních oktáv je cítit i v reprodukci. To je fajn třeba při reprodukci kontrabasu v „Club Descarga" od The Body Acoustic (sampler „Stereoplay: Die perfekte Räumlichkeit"), kdy nástroj vychází velmi konkrétní, dominantně veliký. Je tu cítit, že velký objem basů klade důraz jednak na akustiku místnosti (v naší menší poslechovce o velikosti zhruba 15 metrů se zvuk „tloukl"), jednak na zesilovač – soulution 530 zvládl hloubky zkonkrétnit a ovládnout, i jinak ultra přesný Burmester 101 byl tak akorát, NAD C370 už se hodně zadýchával a spodní tóny lehce ztrácely kontury a jistotu, nikoliv však objem. V téže skladbě je nutno ocenit střední pásmo – žlutý měnič reaguje střelhbitě, hudba je rychlá a čistá, třeba saxofon je průrazný, konkrétní a plný vnitřní energie.

Na druhém konci frekvenčního spektra, tedy u tónů nejvyšších, by měl být cítit benefit charakteristického firemního tweeteru v oddělené ozvučnici a zdá se, že tomu tak opravdu je. Nejvyšší tóny, hlavně pak kovové perkuse ve Stingově „Englishman in New York", mixu pocházejícímu opět z výše zmíněného sampleru „Die perfekte Räumlichkeit", jsou nádherně jasné, přitom ale neřežou a neskřípou ani při vyšších hlasitostech. Poměrově je tu opět o trochu více basu a možná i výšek, reprodukce díky tomu ale zní velmi přitažlivě a živě. Přesnost a jistota nejvyššího pásma má velmi pozitivní účinek na korektní, přirozené zobrazení zvukové scény i samotných nástrojů a jejich lokalizace. Dobře čitelný je jak pravolevý, tak předozadní směr.

Pomalá, sladká „Besame Mucho" dua Walter Puschnig / Laura Sharrock z desky „Late Night Show Part II" vám ukáže, co to znamená opravdu plný, sytý zvuk. Tympány tvoří svými údery temperamentní fundament, na druhém konci pásma zase jiskří xylofon, tóny jsou velice jasné, přesné a doznívají velice dlouho. Čistý zvuk výšek provází veliká sebejistota, když se hodně, hodně pozorně zaposloucháte, uslyšíte jemňoučký kovový charakter – není však rušivý, bohatost a přesnost to stokrát vyvažuje. Zpěvaččin hlas působí v této dominantní kombinaci přeci jen civilněji, tenčeji, ale o to přesněji, skvěle srozumitelně.

Bowers&Wilkins CM10 umí díky svých mnoha měničům zahrát velmi dynamicky a energicky, dokonce více, než byste na středně velký sloupek očekávali. Beethovenova šestá symfonie, „Pastorální", v podání Londýnských symfoniků, dirigovaných na disku Bowers&Wilkins / LSO Bernardem Haitinkem, je nádherně hladká, čistá a pumpuje do poslechovky velkou dávku energie. Celé podání je velmi homogenní, úderné a živé, instrumenty mají velmi věrně vykreslené barvy, objemově jsou bohaté a s vnitřní jiskrou.

Tendence zvětšovat objem spodních oktáv se ukázala i v „Largo du Concerton no. 5" v podání Simone Dinnerstein („Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262). Kontrabas je tu obrovský, rozhodně větší, než by příslušelo realitě, zato však doslova dýchá a je fyzicky přítomný. Jako podpora velkého, důrazného piana hlavní protagonistky funguje skvěle, přednes plyne, tóny jsou měkké a velmi klidné, vyvažuje to jiskrnost piana.

Kromě velkého zvuku osloví CM10 i příznivce velmi věrných, poklidných středních tónů – středotónová přesnost a čistota nechává vyniknout vokály ženské i mužské, důkazem čehož byl specifický hlas Leonarda Cohena v „By the Rivers Dark", která se nachází na disku „Cabasse La Collection". Rozlišení a prokreslení je skutečně výborné, hloubka hlasu je nesmírně podmanivá a přesvědčivá, je tu cítit nesmírná organizovanost a spořádanost. Ani tady nezapomínají Bowers na basovou autoritu a objem, už tak nabasovaná nahrávka se dostává do kategorie těch, které vyplní každý krychlový centimetr poslechového prostoru a jejichž basy slyší i sousedi ve vedlejším domě. Pokud chcete čistý, konturovaný bas, budete tu potřebovat pořádnou dávku kontroly, ale málokteré jiné reprosoustavy této cenové třídy umí nabídnout takovou energii.

Pokud byste se snad báli agresivních tendencí kovového tweeteru, není proč. Audiofily tolik oblíbená skladba „Time" (Pink Floyd | „Dark Side of the Moon" | MFSL | UDCD 517) ve zběsilém hodinovém řádění na počátku zůstala naprosto čistá a jasná, ale také neagresivní, beze stop zrnitosti či hrubosti a ostrosti. Bowers&Wilkins CM10 si vedly skvěle i při reprodukci „tepu" skladby, skrývajícího se na pozadí – všechny součásti byly dobře, lehce čitelné a suverénně přednesené, CM10 umí mimo jiné, snad i díky plnosti zvuku, udržet skvěle plynulost a tempo. Už potichu zvládají jejich měniče také dýchat, reprodukovat vzdušně a objemně. Dobře nahraný rock je v podání B&W CM10 podmanivým zážitkem.

Vlastně drajv a energie sluší i tvrdšímu rocku, například „Psychopatic Eyes" od L.A. Guns („Waking the Dead" | 2002 | Spitfire | SPT-15192). Je tu sice cítit mírně přehnaný objem baskytary a hi-hatek, odtikávajících šlapající rytmus, ale ničemu to nevadí, protože zvuk zůstává čistý při libovolné hlasitosti, i když to nejlepší rozhodně vyžaduje špičkový zesilovač. Pokud se odpoutáte od drobné nerovnosti přenášeného pásma, seznáte, jak úžasně zábavná rocková show je – protože je to opravdová, nefalšovaná show.

Bowers&Wilkins jsou zajímavým rozšířením úspěšné série CM, tvořící můstek přes oblast, kterou s nejnovější inkarnací s diamantovými měniči vyklidila vlajková série 800. CM10 přenáší do cenově přijatelnější sféry některé zajímavé prvky v čele s famózním středotónovým měničem, který je hraje přesně a čistě snad i díky novému typu zavěšení, velkým krokem vpřed jsou bohaté, jasné a přitom neagresivní výšky, byť objemově občas maličko dominantnější, než by jim příslušelo. Za jejich čistotu jim to ale posluchač vždy rád odpustí. Stejně tak basových tónů je tu opravdu hodně, trojice jim vyhrazených měničů rozhodně nezahálí a můžete si tak být jisti, že k CM10 nejspíše subwoofer chtít doplňovat nebudete. Připravte se ale na to, že pokud chcete maximálně kontrolované, rychlé a pevné basy, budete si muset pořídit také špičkový zesilovač – nároky na uřízení spodních oktáv mají B&W CM10 vysoké a nekompromisní. Celkově ale nádherné zpracování, rozumná velikost fyzická, velká velikost zvuková a nádherné středovýškové pásmo s talentem pro vykreslení prostoru určitě zaujmou ty, kteří nechtějí z nějakého důvodu sáhnout po řadě 800, a přesto se jí chtějí přiblížit.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 98 780,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ nádherné zpracování

+ dynamický a živý projev

+ zvuk působí velmi přítomně

+ skvostné, přesné středy

ZÁPORY

- energie basu a výšek má občas trošku navrch

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies