2015 07 14 TST InAkustik LS 1603 1

Německý InAkustik směřuje velkou část své energie do základních sfér, do kabelů všeho druhu s téměř supermarketovými cenovkami (a také do široké škály příslušenství). V portfoliu firmy je ovšem i něco dalšího, nepříliš široká, ale zato s láskou opečovávaná série Referenz Selection. Ručně dělaná a vůbec pojatá tradičně high endovým způsobem, na hony vzdáleným oněm v úvodu zmíněným kablíkům. U reproduktorových kabelů najdete jen tři modely, my jsme měli možnost seznámit se s tím prostředním, poněkud stroze označeným jen číslovkou 1603.

Za kabely série Referenz Selection stojí i poměrně zajímavý příběh, výrobce jim totiž skutečně dává velký kus práce. Ta začíná už výběrem konkrétního dolu, kde se těží surová měď, InAkustik odebírá základní materiál jen z jednoho jediného, mimoevropského. Odtud budoucí vodiče v hrubé formě putují do hutí v severním Německu, tam probíhá i první fáze čištění, odstraňující zejména železo a fosfor, ale i další nežádoucí příměsi. Z již relativně čisté mědi se odlévají bloky, převáží se a dále zpracovávají.

2015 07 14 TST InAkustik LS 1603 2

V další části cyklu, zde už pod dozorem InAkustik, se měď znovu taví, odlévá do podoby drátu o průměru 10 mm, v tomto stavu se poté protahuje elektrolytickou lázní. Z ní posléze každý takový drát vychází namotaný na cívku a ta prochází testem vlastností - vybraný úzký vzorek s odpovídajícími parametry míří do fabriky jako potenciální základ pro Referenz Selection sérii.

Na závěr je tato vybraná várka zpracována tažením v několika krocích do požadovaných průměrů, znovu otestována v laboratorních podmínkách a teprve pak použita do kabelů. Jak vidno, na poměry výrobce, kterého high-endové výrobky neživí, je to velmi slušná péče - i mnohý ryze "top" výrobce s etablovanější pozicí dráty jen odebírá, kdežto InAkustik drtivou většinu výrobního procesu dozoruje a jednotlivé kabely také nejsou žádnou strojní, ale starou dobrou ruční prací.

InAkustik používá ve své nejvyšší sérii výhradně velmi čistou bezkyslíkatou měď, protože věří, že jde o ideální materiál pro přenos zvuku. V kabelu LS-1603 (trojka značí třetí generaci) je použito 16 samostatných vodičů o průřezu 0,74mm2, smotaných kolem polyetylenového jádra, kdy celek má průměr 16mm. Výrobce tím cílí na vyrovnanou charakteristiku, kdy vyšší frekvence sice "plují" téměř jen po povrchu jednotlivých vodičů, ale díky malým průměrům vodičů mají v podstatě stejný efektivní "kanál" jako zbytek frekvencí. Kruhové uspořádání také vzájemně neguje vznikající magnetická pole kladných a záporných vodičů.

2015 07 14 TST InAkustik LS 1603 3

Každý z vodičů je izolován materiálem DUO-PE II, dvojité vrstvě polyetylenu, kdy první, vnitřní vrstva obsahuje výrazný podíl vzduchu (tedy teoreticky ideálního dielektrika). Toto řešení snižuje kapacitu kabelů. Vrchní oplet (mimochodem provedený v krásné černobílé "síťovině") je opět polyetylenový - výrobce tvrdí, že díky tomu je na celém kabelu výhradně buď měď, nebo polyetylen a každý další použitý druh materiálu by jen zhoršil elektrické parametry.

I když poslední tvrzení není tak úplně pravdivé, na koncích kabelů najdeme hliníkový rozdělovač, v němž se kabel rozbíhá k plusové a mínusové větvi. Zakončení je možné si zvolit (holý vodič, lopatky, banánky,...), my jsme měli verzi s BFA konektory. I ty pochází z výrobních kapacit firmy a jsou nádherně zpracované, pokovené vrstvičkou rhodia.

2015 07 14 TST InAkustik LS 1603 4

Kabel InAkustik LS-1603 jsme poslouchali jednak na obou "domácích" sestavách Naim Nait XS / Naim CD5si / Harbeth Monitor 30 a Cambridge CXA80 / CXC / Xavian Perla, ale také na Primare PRE60 / A60 / Audiovector SR 6 Avantgarde Arreté, na Rogue Audio RP-5 / M-180 a Audionet PRE G2 / MAX a také ve vzájemných kombinacích. Porovnávalo se s ProAc Response Black Signature, TelluriumQ Silver, Naim NAC A5 a KrautWire Blanche Superbe. Krátce pak i s MIT StyleLine SL12 a AudioArt SC-5SE. Filtraci proudu zajišťovaly lišty GigaWatt a filtry ProPower a Furman. Napájecí kabely pak dodal KrautWire s modelem Omega III.

Po zapojení InAkustik LS-1603 se nemusíte bát, že by basů ve vaší reprodukci bylo málo. Kontrabas v "Nemesis" od Dave Holland Quartet ("Extensions" | 2008 | ECM | ECM 1410) byl opravdu velký, hutný a velmi bohatý, lehce vřelejší, ale působil, že má nekonečnou zásobu energie. Každé brnknutí vyvolalo mohutný impuls, struny broukaly jako napnuté tětivy a LS-1603 se nebojí pouštět zvuk do hloubky, kam se jen nástroj odváží, aniž by při tom jakkoliv kradl jeho energii. Krásně kulaté tóny mají i dobrou definici, byť nezní s úplnou skálopevností; tu tak trochu mění právě za objem a energii, nicméně kontrabas je díky tomu opravdu impozantní.

2015 07 14 TST InAkustik LS 1603 5

Na některých sestavách bylo jasné, že bohatost a šťavnatost basu spolu se schopností "šťouchnout" do vás nemusí být ideální tam, kde sama elektronika má tendence v tomto pásmu trochu přidávat. Naopak se nemusíte bát žádné ostřejší či tupější sestavy, tam bude charakter LS-1603 naopak příjemný. Podobně jako jsme to slyšeli v "Endlessly" Renée Fleming ("Dark Hope" | 2010 | Mercury | 2739699). Právě výrazný fundament tu LS-1603 drží pevně v ruce, ale nijak ho nekrotí, takže je ho opravdu dost. Na druhou stranu, hlas je sice posazený trochu více vzadu, než bývá obvyklé, je ale čistý a velmi jasný. Možná za to může pocit, že zvuk není lehký a transparentní, ale spíše pevný, bujarý a tonálně bohatý, že všeho je dost a že přednes má skutečně váhu a impakt.

To platí i pro nejvyšší pásmo, vibrafon v "The Stopper" Sonnyho Rollinse ("With Modern Jazz Quartet" | 1988 | Prestige | 00025218111126) byl čistý jako sklo, velmi znělý a tón nebyl jen tenkým ťuknutím, ale již velice pěkně prokreslený, bohatý na informace a jakýsi nadhled. Rozeznělý činel za sebou nechává dlouhý, zřetelný dozvuk; InAkustik LS-1603 ho posadil až za saxofon, přesto ani trochu v pozadí nesplývá ani se hůře nečte, naopak je dobře vydělený a jemný. Opět z každého tónu cítíte život a jiskru, kov je velmi dobře podaný, nenacinkaný a nezkreslený do jiskrnosti.

Už jsem naznačili, že přednes InAkustik LS-1603 je pěkně šťavnatý a že tedy je. I dynamika velkého orchestru již působí dospěle, plnohodnotně, Berliozova "Fantastická op. 14" v podání RSO Frankfurt, řízeného Eliahu Inbalem (1993 | Denon | CO-75654) zněla pod velmi dobrou kontrolou, důraz a objem budí dojem skutečně velkého tělesa, i dynamická špička pak zní neochuzeně, byť ne rychle jako prásknutí bičem, ale spíše jako prásknutí hromu. LS-1603 nicméně patří do třídy, v níž se začíná probouzet opravdová dynamika nástrojů, třeba housle ve "Fantastické" zaznívaly bez pocitu dynamické komprese, stejně jako basová sekce má přesně tu energii a impuls, který mít má.

2015 07 14 TST InAkustik LS 1603 6

InAkustik LS-1603 nás nadchnul svým podáním varhan na pozadí sboru v Rutterově "Nativity Carol", kde zpívají San Francisco Choral Artists ("Reference Recordings First Sampling" | 1990 | Reference Recordings | RR-S1CD). Ta hloubka a mohutnost tónů vás úplně zamrazí na zádech. Tón je pevný a bohatý. Nepřebíjí však vokály sboristů, kterým je dobře rozumět, kabel přinesl do reprodukce rozložení sboru na jednotlivé hlasy, nemáte tedy pocit, že by anonymně zpíval jakýsi mužský a jakýsi ženský mnohohlas, je tu mnoho individualit. I když jsou na trhu kabely, které jsou v tomto ještě samozřejmější, právě toto rozlišení jemností pasuje LS-1603 do high endové ligy.

Spolu s rozlišením umí udržet LS-1603 v reprodukci i náležitý pořádek, hudební scéna je pevná, konkrétní a hlavně hluboká, plastická. V "Besame Mucho" Waltera Puschniga a Lindy Sharrock z desky "Late Night Show Pt. II" se nám líbilo jednak rozložení nástrojů v pravolevém směru, kdy každý měl dost místa, ale hlavně pocit, že spolu s vámi je v prostoru i vzduch z nahrávací místnosti, že vše je propojené, že to nejsou izolované ostrůvky kolem instrumentů, ale skutečná hmota kolem nich a v nich.

2015 07 14 TST InAkustik LS 1603 7

Jestli ale něco charakterizuje InAkustik LS-1603 v prvé řadě, pak je to muzikální kouzlo, které s sebou přináší. Gilmourově "Take a breath" z "On and Island" vdechl bezprostřední blízkost, intimitu a pohodu, přitom ale stále v pozadí cítíte panující autoritu a nadhled, třeba švihnutí paličkou je skutečně jadrné. Velký zvuk vás ale obklopí a lehce se v něm můžete rozplynout. Není to sice přímo rytmicky strhující, nemáte pocit tak velké, pohlcující plynulosti, ale není tu vůbec nic, co by vás vyrušilo od užívání si hudby.

Kabel InAkustik LS-1603 je prostě dobrý, dokonce velice dobrý, jak byste ostatně od třímetrového kabelu za necelých 50 tisícovek čekali. Je skvěle zpracovaný, výrazně se staví na obdiv (i když už to začíná být trochu tuhá "hadice", kterou není úplně snadné v menším prostoru zkrotit, tak na to pozor), ale hlavně - zní bezvadně muzikálně a poslouchat ho baví. Pravda, může v některých sestavách přinést až příliš velký důraz a objem v basovém pásmu, takže je pak reprodukce docela těžká. Na druhou stranu má excelentní dynamiku, velmi slušnou plnost a tonální bohatství, stejně jako neselhává ani v rozlišení a opět velmi dobrý je v podání prostoru. Co je nejlepší, to je ale vzájemná harmonie všeho řečeného, ústící do toho, že si plný přednes, který "má koule" prostě užíváte a baví vás.

Kč 46 140,- (BFA - single-bi-wire)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ robustní kabel s hezkým designem

+ muzikálnost

+ plnost a dynamika přednesu

ZÁPORY

- jsou chvíle, kdy se basu zdá být víc, než by mělo

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies