2016 02 11 TST Musaic MP10 1

Společnost Musaic je stále ještě nováčkem na trhu chytrých multiroom řešení, sama sebe ještě pořád nazývá start-upem a sídlí v londýnském technologickém inkubátoru Tech City. Momentálně nabízí firma dva základní modely (menší MP5 a větší MP10), k nim pak ještě komponentový zdroj signálu MPL a instalační přehrávač se zesilovačem PRO-MPZ; hlavním rozdílem oproti ostatním je ale možnost použít je víc než jen k přehrávání hudby v jedné nebo více místnostech, tak jak je to u podobných multiroom řešení standardem.

Reproduktor MP10 se v podstatě zase až tak moc neliší od ostatních na trhu - ostatně není k tomu důvod. Celá přední stěna je až do boků překryta černou průzvučnou látkou, stojí na hliníkových nožkách s protiskluzovou úpravou a veškeré konektory najdete v prostředku zadní stěny. Nahoře umístění výdech bassreflexů slouží i pro snadné přenášení reprodutkoru. Konektorové pole zahrnuje kromě napájecí zásuvky ještě LAN konektor a USB, to ale slouží pouze pro nabíjení externích zařízení. Využít můžete ale i 3,5 mm jack analogového stereo vstupu. Poté už je tu jen konektor pro rychlé připojení k Wi-Fi za pomoci WPS a tlačítko pro kompletní reset reproduktoru.

2016 02 11 TST Musaic MP10 2

Horní panel je lesklý (což je maličko nepraktické) a skrývá deset dotykových tlačítek. Ta vpravo slouží pro ovládání hlasitosti, respektive zapnutí / vypnutí. Ta vpravo pak ovládají přístup k reprodukci (spuštění, pozastavení, přeskočení, přístup k předvolbám, ale i změna vstupu). Vše nicméně budete asi v drtivé většině ovládat přes dodávanou aplikaci pro iOS nebo Android.

2016 02 11 TST Musaic MP10 3

Musaic MP10 se umí připojit k síti buď kabelem nebo po Wi-Fi, využít můžete i Bluetooth připojení s kodekem aptX. Po síti pak můžete streamovat jak z lokálních zdrojů typu NAS serveru, tak z mnoha služeb - v ČR stojí za zmínku hlavně Spotify a TIDAL, ale samozřejmostí je i na 15 000 internetových rádií. MP10 zvládne nejen vaší sbírku mp3, ale také FLAC a WAV a AIFF a ALAC a to až do rozlišení 24 / 192, takže i audiofilskou sbírku si nyní můžete rozumně rozšířit do celého domu.

2016 02 11 TST Musaic MP10 4

O reprodukci zvuku se starají tři reproduktory - poměrně velký woofer a dvojice širokopásmových menších měničů. Každý z měničů má vlastní zesilovač (ty menší s výkonem po 15 Wattech, woofer 30 Wattový).

Hodně zvuku z malého formátu zajišťuje digitální signálový procesor HDSX od firmy Kronoton. Jeho úkolem je rozšířit pokrytí místnosti do šířky, abyste nemuseli sedět či stát přímo proti reproduktoru.

2016 02 11 TST Musaic MP10 5

Co je ale zajímavé, to je možnost propojit Musaic zařízení třeba s osvětlení od Philips Hue nebo LightwaveRF, takže jedním stiskem tlačítka můžete rozsvítit náladové světlo a pustit k němu svou oblíbenou hudbu.

Základem komfortu ovládání podobných zařízení je aplikace. Ta u Musaic je pohodová, ale hlavně rychlá a přehledná. Navíc umí nastavovat i alarmy nebo ovládat již zmíněnou částečnou integraci do chytrého bydlení. Je pravda, že občas trochu svévolně přehodí zobrazení zpět do úvodní obrazovky, takže se musíte k další hudbě opět proklikat, ale samotný návrh aplikace je v pořádku a tak jako vždy a všude u síťových komponentů se mění a vylepšuje s postupem času.

2016 02 11 TST Musaic MP10 6

Ač je model MP 10 větším z obou dostupných, stále je rozměrově relativně malý a skladný. Nicméně jak to v této kategorii bývá, trochu na efektnost optimalizované DSP a vyladění elektroniky a softwaru ke konkrétním reproduktorům přináší nečekaně hluboký bas i z tak kompaktní ozvučnice, jakou má MP 10. Dokonce i kontrabas v Hobgoodově "First Song" ("When the Heart Dances" | FLAC | 24 - 192) šel poměrně hluboko, jakkoliv (logicky) k působivosti reálného nástroje měl daleko - nicméně s menší regálovkou by projev jistě srovnat šel a to není vůbec špatný výsledek. Objemu je tak na poměry kategorie rozhodně požehnaně, hloubka je s ohledem na rozměry působivá a dá vám pocítit, že hraje opravdový bas, že to jsou rozhodně dvouciferné frekvence a že nejsou jen tak někde v pozadí. Pravda, podání je spíše trochu měkčí, načechranější, ale základ je to dostatečně hutný. Navíc se malý přístroj nějakým inženýrským trikem ani příliš neklepe a nepřenáší vibrace do podložky, takže jej můžete bez větších obav mít i na pracovním stole.

2016 02 11 TST Musaic MP10 7

Zpěv sboristů v Händelově "Haleluja" ("Mesiáš" | FLAC | 24 - 88,2) byl s ohledem na kategorii přístroje dostatečně čistý a jasný, byť trocha jiskry a autority by hlasům určitě prospěla. Nicméně zpěvákům šlo rozumět a artikulace byla přijatelně čistá, takže v tom ohledu si nejde na nic stěžovat.

2016 02 11 TST Musaic MP10 8

Podobně i u nejvyššího pásma - jakkoliv by trochu více energie a lehoučká jiskra celou reprodukci ještě oživily, bylo zvonění kovových perkusí v úvodu "Wichita Lineman" od Barb Jungr (FLAC | 24 - 44,1) dostatečně bohaté a dostatečně znělé, aby se neztrácelo hluboko v pozadí, nicméně nejjemnější nuance tam nejsou a asi by je ani nikdo neočekával. Jako neagresivní, poměrně už jemný celek vyznělo cinkání perkusí v podání MP 10 vlastně dobře.

2016 02 11 TST Musaic MP10 9

Velmi dynamicky složité sousto, jakým je "Lacrimosa" z Mozartova "Requiem v D moll, K 626" (FLAC | 24 - 192) zvládl Musaic MP 10 důstojně, ale s pochopitelnými rezervami - dynamika ve vás nevzbudí žádný velký pocit dramatu, přehrávač se snaží důstojně udržet přehlednost a čitelnost reprodukce a to se mu i docela daří, když ale přijde na potřebu dát pořádnou ránu, tak úplně už na to nestačí. Kontroluje zvuk poctivě, ale nesnaží se přepínat limity malých měničů a malé ozvučnice, jakkoliv dobře k sobě může hardware a software být přizpůsobený. Nicméně pokud jde o čitelnost, tu se daří udržovat dobře - vlastně až nečekaně, vzhledem k typu a ceně přístroje.

2016 02 11 TST Musaic MP10 10

Musaic MP 10 hraje velmi klidně a uvolněně, takže pokud chcete nějaké drobnější informace, musíte se do zvuku přeci jen maličko aktivněji zaposlouchat, informace z pozadí MP 10 nijak nezdůrazňuje. Jak se ale ukázalo ve "Spanish Harlem" Rebecy Pidgeon ("Chesky Ultimate Demonstration Disc" | FLAC | 16 - 44,1), vlastně umí kromě hlavních "povrchových" linek přehrát i lecjaký detail a sem tam zaslechnete i něco z pozadí nahrávky, nějaké to droboučké vrznutí - může za to zejména DSP, držící reprodukci pohromadě, udržující čistotu a klid v reprodukci za každé situace.

2016 02 11 TST Musaic MP10 11

Pokud byste očekávali nějakou širokou a hlubokou stereofonní scénu, asi byste se v případě Musaic MP 10 (a vlastně žádný podobných přístrojů s malou roztečí měničů) příliš nedočkali. Scéna v "Diamonds" od Aaanonymou Band ("Feelings" | FLAC | 24 - 48) byla taková zmenšenina a to ještě pouze v případě, že jste u přístroje poměrně blízko. Cílem je tu ale něco jiného - zaplnit prostor a zaplnit ho i mimo ideální osu vyzařování a to, nutno říci, Musaic umí - dokáže v nějakých 20 - 30 metrech poměrně úspěšně prostor vyplnit a zahrát i téměř do pravého úhlu, což je super, pokud jej dáte někam do rohu, kde bude mít možnost vyzářit hudbu do celého pokoje. Rozdíl mezi přímou osou a poslechem pod úhlem není nijak dramatický.

2016 02 11 TST Musaic MP10 12

Když přijde na našlapanou, energickou skladbu typu "Still Hurts" od Therapy? ("Disquiet" | FLAC | 16 - 44,1), probudí se v malém přístroji poměrně velký řeřavý uhlík a umí do huby vložit obstojné a hlavně zábavné množství šťavnatosti, důrazu i síly, nicméně je fakt, že tady už při vysoké hlasitosti bas přeci jen trošičku duněl i přes veškerou péči DSP. Pokud se ale udržíte v běžných poslechových hlasitostech a nebudete si doma dělat koncert, bude to v pořádku.

Musaic MP 10 je zajímavý bezdrátový reproduktor "s přesahem". Nemyslíme teď fyzickým, ale tím v oblasti ovládacího komfortu. Jednak je skladný, jednak se dá snadno vytvořit multiroomová formace, jednak má slušnou ovládací aplikaci, jednak tolik nestojí a jednak zvládá i různá propojení se systému "skoro-chytré domácnosti" jako jsou ovládání některých světel a podobně. Rozhodně není nepříjemné mít možnost otevřít jednu aplikaci a snadno navodit atmosféru podle potřeby světlem a hudbou na pouhých pár stisknutí. Navíc MP 10 hraje poměrně čistě, ač možná až moc klidně a moc kultivovaně - trocha jiskry by zážitek asi mohla pěkně oživit. Nicméně cenovku má nastavenou férově a z malých rozměrů zvládne ozvučit i ne úplně malé prostory...

Kč 13 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výbava

+ snadná použitelnost

+ snadné nastavení

+ bohatý bas

+ zaplní i středně velký prostor

ZÁPORY

- z lokálního pohledu omezená nabídka streamovacích služeb

- zvuk by mohl být o kousek transparentnější

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: High-End Audio Studio | www.highend.cz 

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Kolik peněz musím doopravdy utratit?

Je to časté téma vašich dotazů směrem na redakci Hi-Fi Voice. "Kolik musím utratit, abych dostal zvuk co chci?", "Vyplatí se připlatit za X nebo za Y?" nebo třeba "Má vůbec cenu kupovat to, když to stojí jen ZZZ?". Neméně časté je pak nadšení nad tím, že to produkt za pár tisíc "natře" produktu za desítky a stovky tisíc (ovšem mám podezření, že pisatel nevěnoval poslechu a vzájemnému srovnání zase až tak moc času...). Takže kolik peněz vlastně je třeba DOOPRAVDY utratit?

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution