Greg Stidsen je ve světě rozumného hi-fi důležitou osobou. Právě on je totiž jedním z hlavních udavatelů směru, kterým se bude vyvíjet portfolio jednoho z nejdůležitějších výrobců - kanadského NAD. Měl jsem možnost dát si s ním kávu v průběhu letošní mnichovské výstavy a probrali jsme i to, proč nikdy neuvidíte ultra high end v ceně domu, na kterém by bylo napsáno NAD, nebo to, proč digitál je budoucnost.
DB: Tak kam směřujete jako NAD? Vidíme stále víc aktivních reprosoustav, vidíme digitální malé all-in-one systémy a spoustu dalších produktů, které směřují do mainstreamu. Co Vy?
GS: Popravdě řečeno, takhle do budoucnosti nekoukáme. Máme svou tradici a momentálně nemáme žádné další plány, které by mířily tímhle směrem. Ale připadá nám to jako logický vývoj.
DB: Proč jste vlastně neudělali multiroom systémy pod značkou NAD, proč se jmenují Bluesound?
GS: NAD má svou tradici, svou pozici, svou historickou klientelu. Chtěli jsme se ale zapojit do trendu streamování, ale nenašli jsme nikoho, kdo by dokázal dodat dostatečně čistý, funkční a stabilní systém. Proto jsme vyvinuli BlueOS. Popravdě, pracovali jsme na nápadu se streamováním od roku 2001, ale jak jsem řekl, prostě nebyl k dispozici dostatečně dobrý software, navíc jsme potřebovali podporu vysokého rozlišení, která jednoduše nebyla k dispozici. Až v roce 2008 nám došla trpělivost a začali jsme dělat svůj vlastní operační systém. Máme na to svůj vlastní tým, který pořád dodává nové možnosti a pořád BlueOS vylepšuje.
DB: Takže věříte, že budoucnost bude digitální? Už proto, že jste uvedli digitální předzesilovač C510, ale i spoustu dalších digitálních produktů.
GS: Digitál, to je podle nás budoucnost. Chceme v tomhle směru určitě intenzivně pokračovat. Víte, analog je u konce technických možností, už jsme našli jeho limity a není kam dál jít, ať to zkoušíte jak chcete. Digitál má mnohem, mnohem více možností. Zesilovače ve třídě D jsou teprve na začátku, bude trvat ještě dlouho, než se dostanou tak daleko, aby to byl čistý high end. Ale s digitálem jsme schopni udělat mnohem víc, než s analogovými obvody.
DB: A co další ze současných trendů, velmi drahý ultra high end? Máte ho rád?
GS: Ne, myslím, že tohle by nám nevyšlo. Ceny jsou nesmyslně vysoké a NAD nabízí dobrý poměr ceny a výkonu. Vždycky jsem chtěli, aby kvalitní zvuk byl dostupný všem.
DB: Na co jste v současnosti nejpyšnější?
GS: Asi na D3020. Je prostě lepší, než jsme původně zamýšleli. Byla to výzva k našim 30. narozeninám, udělat velmi dobrý, ale stále snadno dostupný zesilovač. Nakonec se nám podařilo vyrobit výborný zesilovač, který má i spoustu moderní výbavy.
DB: Jak vidíte budoucnost CD přehrávačů, když říkáte, že budoucnost patří digitálu ve všech formách?
GS: Budou pokračovat, ale jen ve velmi malém měřítku. Problémem je dnes už i koupit mechaniku, výrobci je přestávají dodávat. Naší ideou v tomto případě je použití běžné mechaniky, narippování disku a poté přehrávání z operační paměti.
DB: Máte ještě něco dalšího, nač se mohou čtenáři těšit?
GS: Určitě bych zmínil ještě naše sluchátka. Díky sesterské firmě PSB máme zajímavé technologie, navíc jsou sluchátka dnes velká nutnost. Navíc pro nás jsou sluchátka radostí, pomáhá nám je vyvíjet tým vědců z jedné kanadské univerzity. Mají tam fantastický program - 1 000 vědců, kteří pracují v univerzitních laboratořích, ale můžete jim zadávat úkoly, na kterých mají pracovat. Díky tomu třeba vznikla pro naše sluchátka výjimečná technologie RoomFeel, která simuluje vliv místnosti na zvuk.
DB: Díky moc za rozhovor!