Patrně žádná značka už dneska nemůže existovat bez přehrávače digitálních médií, ideálně v kombinaci se streamováním dat z počítačové sítě. Streamery jsou k vidění u širokého spektra výrobců od těch nejmasovějších, až po high-endové špičky, tento proces není nepodobný rozšiřování digitálně-analogových převodníků. Do cenově dostupných úrovní zamířil se svým přístrojem i japonský Denon a doslova za hubičku nabízí neošizený stroj, který pokryje potřeby „počítačového“ audia drtivé většiny posluchačů.

Označení 720AE naznačuje, že nový síťový přehrávač patří do základní řady stereofonní elektroniky Denon, ovšem již novější generace než integrovaný zesilovač a cd přehrávač. Denon Network Player je uzavřený v šasi standardní šířky 43,4 cm, hloubka je taktéž standardních 28,2 cm, ale na výšku má pouhých 7,4 cm – vtěsná se tak i díky váze necelých 3 kg s klidem do stávající sestavy. Ostatně vnitřnosti, tedy v zásadě obestavěný počítač, mnoho místa nezaberou.

Design krabice se nese základní řady Denon, ovšem tu a tam nalezneme prvek, posunující celkový dojem do druhé dekády jednadvacátého století. Čelo i ovládací prvky jsou vyrobeny z materiálů, působících hodnotněji než u přístrojů typu x-710AE, jednotlivá tlačítka fungují perfektně a jdou přesně. Celý prostředek přístroje zabírá masivní displej se třemi řádky a OLED technologie zajišťuje krystalicky čistou čitelnost i v poměrně intenzivním světle. Přístroj je zamýšlen k ovládání jinak než přímo těmi několika tlačítky na čele, byť i s nimi lze díky logické struktuře nabídky vše plnohodnotně nastavit a zvolit – jen to trvá poměrně dlouho. Vedle kruhového ovladače a displeje je na přední straně už jen maličké tlačítko pro výběr aktuálního zdroje signálu a USB port.

Zadní strana je v zásadě stejně jednoduchá – na jedné straně je napájecí zásuvka, dále pak už jen základní, ale dostačující sada konektorů. Jeden pár analogových RCA výstupů, hned vedle digitální optický konektor pro možnost použití externího DACu. Pak je tu konektor pro poměrně masivní Wi-Fi anténu, přiloženou v krabici. Měla by mít podle vzhledu a velikosti dostatečný zisk pro plnohodnotné přijímání signálu i ze vzdálenějších míst (rozuměj kdekoliv po domě). Alternativou je pak LAN konektor – uživatel si nevybírá, které připojení má být aktivní, přístroj si sám vyřeší prioritu. U podobného přístroje už je asi jen doplňkem dvojice konektorů pro AM a FM rádio.

Samostatný odstaveček si zaslouží dálkové ovládání – v černé vypadá doslova „sexy“. Množství ovládacích prvků je navíc rozloženo logicky a příjemně, takže práce s přístrojem a i složitější prohledávání adresářových struktur je radost a pohoda.

Denon DNP-720AE v jednom těle spojuje funkci internetového rádia, streamovacího zařízení včetně funkce AirPlay, přehrávač souborů za USB disků a klasický analogový FM / AM tuner. Tuner tu ale patrně bude spíš jako příjemný bonus, zvláště s přihlédnutím k tomu, že samostatný přístroj od stejné značky přijde na 7 000,- Kč.

Jedinou překážkou v komfortu ovládání DNP-720AE je prvotní inicializace – konkrétně nastavení bezdrátového spojení. Pokud připojíte LAN kabel, není problém začít využívat všechny služby okamžitě, Wi-Fi vyžaduje trochu laborování se zadáváním klíče a podobné radosti. Je to trochu jako psaní na klávesnici mobilního telefonu. Navíc automatická selekce má tendenci nevybrat zrovna přesně tu síť, kterou momentálně potřebujete.

Pokud už se přístroj podaří „oživit“ a připojit do sítě, lze využívat obří databázi 14ti tisíc různých předvolených stanic internetového rádia či si samozřejmě můžete zadat i svou vlastní. S každým dalším updatem firmware (nesporná to výhoda na internet připojených zařízení) pak mohou přibýt i další. Každopádně se dá říct, že s manuálem a trochou trpělivosti zvládne nastavení i průměrný uživatel.

Denon zvládá přehrát širokou škálu souborových formátů, od tradičních MP3 a WMA až po audiofilně zajímavější AAC, WAV a FLAC, ten dokonce i ve vysokém rozlišení 24 / 96. Podporuje protokol DLNA, díky němuž umí najít streamy z počítače (pozor, ale jen Windows Media Player 11, iTunes zatím nikoliv) či kompatibilního síťového úložného zařízení. Při hloubce 24 / 96 umí DNP-720AE pracovat se šířkou pásma 2 – 48 000 Hz, disponuje dynamickým rozsahem 98dB a to při odstupu signálu a šumu 110dB.

Denon DNP-720AE hrál hlavně v kombinaci s integrovaným zesilovačem PMA-710AE, který by tak nějak měl být logickou volbou. Kromě toho signál zesiloval ještě NAD C370 a Xindak XA-6800. Pro porovnání přehrávání PC souborů byl použit ještě USB vstup Denonu DCD-710AE a USB převodník KingRex UD384 s napájením Upower. DNP-720AE hrálo přes reprosoustavy Harbeth Monitor 30, Xavian XN Piccola a KEF R500. Signálová kabeláž nesla značky QUAD a Eagle Cable, reproduktorová kabeláž pak Neyton Berlin LS a ProAc.

DNP-720AE jako kdyby svou zvukovou charakteristikou nepatřil do základní kategorie přístrojů Denon. Tak jako ožil drobnými detaily vnější design, tak i projev získal na modernosti, živosti a zábavnosti. Je radost tento streamer nejen ovládat a dívat se na něj, ale také jej poslouchat. Svým charakterem se spíše trochu blíží chválené řadě 15xx, oceňované hlavně pro poměr ceny a výkonu.

Německé elektro-duo Yello se svou precizně čistou skladbou „The Expert“ (z disku speciálně nahraného jako příloha německého Stereoplay) předvádí schopnosti kontroly zvuku DNP-720AE. Od nejspodnějších frekvencí až po výšky je zvuk přímý a energický, masivní elektronický bas je pod plnou kontrolou i ve vypjatých momentech. Přestože i tento Denon se drží jemnějšího stylu přednesu, typického pro tohoto japonského výrobce, kdesi v základech zvuku je cítit podstatně více života, energie a otevřenosti. Basa kmitá v dokonale artikulovaných tónech, činely vysoko nad ní zase zní přirozeně kovově a i když celkově je v hudbě méně pozvolných dozvuků jednotlivých tónů na pozadí, všechny frekvence jsou pod perfektní kontrolou.

Denon DNP-720AE přidává do hudby překvapivě málo vlastního podpisu, posluchač tak někdy až příliš tvrdě pozná rozdíl mezi kvalitní digitální nahrávkou a skutečně špatnou zvukovou stopou. Streamer nijak nemaskuje vady nahrávek, nekvalitní mp3 s nízkým datovým tokem a spoustou šumu má prostě ostré výšky a šumící pozadí. Naopak třeba dobře nahrané studiové mastery z dílny Dietera Burmestera mají mezi tóny černočerné ticho bez špetky šumu a taková „Another Brick in the Wall“ s úvodním vrtulníkem je skutečně velkolepým zážitkem, plně srovnatelným s CD přehrávačem cenové relace kolem třiceti tisíc. Svist rotorů je pevně usazený v prostoru, svou energií až vzbuzuje pochybnosti o tom, proč rozvířený vzduch nečechrá posluchačovu kštici.

Denonu zdá se je úplně jedno, který hudební žánr zrovna proudí jeho obvody. Už zmiňovaný nevtíravý charakter jeho zvuku nechává vyznít harmonii hudby tak, jak ji autor zamýšlel a i když zní spíše digitálněji a tvrději, cítíme temnou atmosféru klubu kdesi ve Francii u „A fortnight in France“ od Pat Barber, studiově poetickou čistotu „Where or when“ Diany Krall i bouřlivou atmosféru koncertu Rammstein na desce „Live aus Berlin“.

I vokální skladby, jako jsou Palestrinovy mše na nahrávkách Deccy, jsou důsledně prokreslené, v širokém pravolevém prostoru a jednotlivé vrstvy jsou dobře čitelné. Denon jde na svou cenovou kategorii naprosto jedinečným způsobem k ideálnímu cíli zdroje signálu – předat prostě to, co je obsaženo v nahrávce. Barvy mužských i ženských hlasů jsou velmi přirozené a uvěřitelné, v absolutním měřítku by jim snad prospělo (tedy vlastně zvuku obecně) o trochu uvolněnější, relaxovanější podání.

Pár slov si zaslouží i AM/FM tuner, integrovaný v přístroji – ten sice disponuje relativně citlivým laděním, ale mnohem, mnohem, mnohem příjemnějším a zvukově akceptovatelnějším řešením je využití internetového rádia, které už obsahuje drtivou většinu stanic z FM/AM pásma.

O zvuku síťového přehrávače Denon DNP-720AE toho vlastně není moc k popsání. Což je přesně ten největší kompliment, který by zdroj signálu mohl obdržet. Přimíchává do výstupu jen trochu vlastního jemného, ale poměrně jasného charakteru. Zvuk, vycházející z DNP-720AE je plný volnosti a přitom je z něj cítit množství kontrolované energie. Prověří také kvalitu vašich nahrávek, takže shánění těch nejkvalitnějších se stane novou posedlostí. Denon si agresivní cenovou politikou za high fidelity streamer střední třídy patrně hodlá podmanit nové zájemce o trendovou elektroniku. Bůh, bdící nad hi-fi ví, že tohle je patrně ta správná cesta, kterou se měli vydat a která přinese ty nejlepší výsledky. Kvalitu streameru DNP-720AE lze směle porovnávat s jakýmkoliv strojem i za desítky tisíc korun, byť v kategorii kolem 40ti, 50ti tisíc už nalézáme navíc právě tu onu špetku zde chybějící relaxovanosti. To je ale tak vše, co lze u Denonu DNP-720AE postrádat a jako vstup do světa síťového přehrávání pro každého je to dokonalá cesta. Chcete-li nezávazně (tedy levně) a přitom dospěle (tedy s minimem zvukových kompromisů) ochutnat budoucnost, tenhle streamer by měl patřit mezi žhavé kandidáty.

Kč 11 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ široký záběr podporovaných formátů

+ po prvotním nastavení bezproblémový a komfortní provoz

+ příjemně jemný a vzdušný zvuk

+ nepředražené a funkční řešení

ZÁPORY

- nastavování parametrů na malém displeji je test trpělivosti

- připojení přes wi-fi není z nejintuitivnějších

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

  • Musical Fidelity Nu-Vista Vinyl 2

    Antony Michaelson od prvních krůčků značky Musical Fidelity v roce 1982 chtěl vytvářet přístroje, které kombinují kouzlo elektronek a zvuku čisté třídy A. Po nějakém tom roce (fakticky po 15…

    03. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Burmester 217

    Dieter Burmester byl rozhodně vizionář, navíc obdařený notným obchodním talentem. Vybudoval tak pod svým jménem skutečně luxusní značku, ač je nutno říci, že zároveň rozhodně neošidil ani technickou stránku věci.…

    01. duben 2024

    Kategorie: Gramofony a analog Autor: Daniel Březina
  • Pro-Ject Tube Box DS3

    Rakouský Pro-Ject se snaží předefinovat sortiment, který pomáhal takzvaně „dostat do světa“ – tedy dostupné vinylové sestavy. K tomu, že firma začíná přesvědčovat širokou audiofilskou veřejnost o důležitosti celkové symetrie…

    01. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Synergistic Research HFT 2.0

    Synergistic Research ze slunné Kalifornie patří k průkopníkům řekněme alternativního pohledu na hi-fi – konkrétně na doplňky všeho druhu od v nabídce dominujících kabelů, přes napájecí řešení až po roztodivné…

    01. duben 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Estelon AURA

    Estonský Estelon nabízí skutečně luxusní reprosoustavy už nějakých 14 let a za tu dobu se ustálil jak na nezaměnitelném tvarovém i materiálovém rukopisu. A pak, relativně nedávno, se Alfred Vassilkov…

    26. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • HiFi ROSE RS520

    Jižní Korea patří mezi technologické velmoci a proto i počet tamních výrobců audio / video techniky není nijak zanedbatelný – jedním z nich, který je momentálně rozhodně na vzestupu, je…

    21. březen 2024

    Kategorie: All-in-one systémy Autor: Daniel Březina
  • HiFi ROSE RS150B

    Jihokorejští HiFi ROSE patří mezi firmy mladé, stavící stejnou měrou na efektním vnějším designu v čele s velikánskými displeji, jako na příjemných zvukových charakteristikách s maximem „analogového feelingu“. Vrcholem firemní…

    21. březen 2024

    Kategorie: Streamery Autor: Daniel Březina
  • AudioSolutions Figaro L2

    Příběh litevské firmičky AudioSolutions začíná v roce 2011 v litevském Vilniusu neúnavnou chutí Gediminase Gaidelise „něco vyrábět“ – prošel rychle a účinně výrobou reprosoustav, nápadně připomínajících ikonické světové modely různých značek…

    18. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Carbide Base Diamond

    Wikipedia říká: „Karbidy jsou sloučeniny uhlíku s elektropozitivnějšími prvky s výjimkou vodíku. Karbidy mají významné použití v průmyslu: karbid vápníku CaC2 je výchozí surovinou pro řadu výrob chemického průmyslu a…

    14. březen 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Gershman Acoustics 30th Anniversary Grand Avant Garde

    Kanadští Gershman Acoustics patří k neortodoxním značkám, respektive těm, které si příliš nelámou hlavu s tím, co si o nich kdo myslí. Nevyrábí designové hračky, ale to, co považují za…

    14. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina

Felix Sit Annus Novus

Posledních 365 dní poněkud uteklo... Jako by to bylo každý rok rychlejší a rychlejší. Možná je to však i tím, kolik věcí se děje a kolik se jich stalo právě i v roce 2023.

Číst dál...

RYCHLÝ DOTAZ

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies