Made in China... Už je to tu zas. Pokouším se vstoupit podruhé do téže Žluté řeky, v naději že se v jejích vlnách nechám unášet s ještě větší radostí, než tomu bylo při nedávném poslechu stájového DAC kolegy NFB-1. Tentokrát bude hrát k poslechu a tanci referenční přístroj, nejvyšší z řady převodníků postaveném na D/A chipu ES9018, nesoucí označení NFB-7.

The best of... NFB-7

Představení tohoto přístroje bude pojato stručněji než obvykle. Text navazuje na předchozí recenzi o Audio-gd NFB-1 a proto se omezím jen na výčet odlišností: koncepce obvodového i konstrukčního řešení je samozřejmě podobná jako u předešlého typu, jen je vše více dimenzováno a dotaženo do krajnosti - počínaje digitálními vstupy, zdroji s 3 samostatnými transformátory, filtracemi napájení 40000uF, využitím celkem 15 dedikovaných stabilizátorů proudu, výstupními obvody s párovanými tranzistory, až po celkovou hmotnost 15kg a fyzickou velikost hliníkové skříně. Majestátný vzhled podtrhuje zejména její hloubka, která se zapojenými kabely vyžaduje nejméně 0.5m. Vlastně se zmenšil pouze displej, což podle mě vzhledu NFB-7 jen prospělo.
Stejně jako u NFB-1 je využito D/A chipu ES9018, celosymetrického zapojení s technologií ACSS bez zpětné vazby, kdy je maximálně využito přenosu informace v proudové doméně, všechny obvody jsou řešeny z diskrétních (a pouze značkových) součástek a bez kapacit v signálové cestě. Propojovací vodiče jsou z OCC mědi, přesné časování digitální části NFB-7 zajišťuje TXCO (oscilátor s teplotní kompenzací, dosahující zhruba o řád lepší časové stability než běžné krystalové oscilátory).
Vnitřní uspořádání a zpracování je opět příkladné, pohled do útrob převodníku je prostě přesvědčivý. Mě osobně dost připomíná vnitřní krásy CD playeru CaryAudio CD300, jak rozlohou desek, tak i množstvím a barvami všech těch osazených součástek.

K dispozici je na zadním panelu 6 digitálních vstupů: BNC, AES XLR, koaxiální RCA, optický TOSLINK, I2S data, a USB. Výstup je podobně jako u NFB-1 vyveden symerticky na XLR, nesymetricky na RCA, a na proudovém ACSS (s možností nechat si osadit namísto ACSS druhý RCA výstup).
Zvolený vstup je indikován číslem 1 až 6 na minimalisticky pojatém modrém (tj. hifistickém..) displeji. Volba vstupu je možná jen z tlačítek Selection na čelním panelu; po vypnutí přístroje zůstává v paměti poslední aktivní vstup. Vypínání NFB-7 je opět „natvrdo", s celkovým odpojením obvodů od napájení, ovšem tentokrát prakticky bez rušivých doprovodných dějů: vypnutí je takřka neslyšné, zapnutí jen lehce (jakoby kapacitně) lupne – není tedy nutné hlídat „správnou" sekvenci při zapínání vaší AV sestavy. Spotřeba NFB-7 je dle specifikací téměř 40W, nicméně i tak je vlastní ohřev přístroje při provozu minimální.

DAC převodník je schopen zpracovat vstupní data DSD/DXD až po rozlišení 32bit/384kHz s asynchronním přenosem na USB vstupu, případně 192kHz na koaxiálním vstupu a 96kHz na optice. Výstup USB dat z PC zajišťuje stejný driver, jako tomu bylo u NFB-1, po zapojení k mému notebooku vše ihned pracovalo aniž by si všetečné Windows7 povšimly jakékoli změny. Navíc spolu s informacemi o přepravě DACu od výrobce byl tentokrát v mailu přiložen i link na stažení toho správného USB driveru.
Doplňující informace jsou k nalezení na webových stránkách výrobce http://audio-gd.com/Pro/dac/NFB732/NFB7.32EN.htm

Chování NFB-7 v praxi

Napadá mě věta z jednoho kultovního snímku: „To že Vás někdo vychoval, ještě neznamená, že máte vychování". A dobré vychování je přesně to, co bych od takto stavěného a referenčního přístroje očekával. Na základě předchozí zkušenosti s NFB-1 jsem byl zvědav hlavně na rozdíl ve zvukovém projevu (samozřejmě i rozdíly v měření) zejména v souvislosti s doslova trojnásobně dimenzovaným napájením, a s použitím TXCO oscilátoru a OCC propojek.
Než se tu rozplynu ze zvukových kvalit NFB-7, měl bych ještě zmínit chování koaxiálního a optického vstupu. Tentokrát je vše v souladu se specifikacemi, takže optika umí bez problémů zpracovat vstupní data formátu 24/96; na 24/192 toslink stále hraje, ale občas se ozývají v signálu slabá lupnutí. Koaxiální vstup zpracuje 24/192 bez problémů. USB samozřejmě funguje také zcela bez chyb, ale tentokrát i s mnohem menšími artefakty způsobenými galvanickým spojením PC a DACu USB kabelem, které jsou na tomto přístroji vlastně neslyšitelné. V tomto bodě NFB-7 rozhodně obstál.

A co teprve zvuk! Celkový charakter je samozřejmě velmi podobný NFB-1, v nahrávkách je vše co mám rád. Dynamika, vykreslený prostor, pevný a proporčně správný bas, jemňoučký analogový feeling, nepřeberné množství detailů a naprosto realistické výšky jdoucí až „za roh", vokály a nástroje mají dozvuk, sytost, texturu, něhu... Hudba má svou poezii, své emoce. Vše je ale v podání NFB-7 takové ještě o kousek zralejší, dospělejší, vytříbenější. Nikoli ale s nějakým odstupem od posluchače – hraje to prostě s lehkostí a hravostí, a navíc i s nadhledem.
Poslouchal jsem sice oba komponenty s více jak dvoutýdenním odstupem, ale tento pozitivní posun k lepšímu byl, řekl bych, zřejmý. Audio-sestava i nahrávky byly shodné jako při poslechu NFB-1, stejné bylo i zapojení (a délka:-) USB kabelu, zachovány zůstaly i různé přizemňovací propojky mezi převodníkem a zesilovači. Největší hudební rozdíly oproti NFB-1 jsem kupodivu nezaznamenal na Hi-Res skladbách, ale spíše na běžném CD formátu 16/44 nebo web-streamu, kdy se asi nejvíce projevilo takové to zklidnění hudby, jež mi dávala zakusit pocit té zmíněné vyspělosti a jistoty.

K poslechu sladké Diany Krall nebo Goldfrapp jsem si pak ještě přidal soundtracky k výše citovanému filmečku, a uvědomil jsem si například jak krásně a podmanivě zní zpěv Dusty Springfield v písni Son of a Preacher Man na pozadí plastického zvuku bicích a saxofonu, nebo jak úžasně živočišná je nahrávka Jungle Boogie od Kool & The Gang, a nakonec mě úplně odzbrojil song Girl You'll Be a Woman Soon od Urge Overkill, na tom jsem se zasekl téměř 20 minut a nemohl se nabažit toho napětí, naléhavosti, dravosti kytar, emocí zpěvu a atmosféry cívkových Revoxů, i s tím dokonalým cinkáním zvonků štěstí na konci skladby... (proč asi jsem si při tom vzpomněl na známý duet Karla G. a Darinky R.?) Zajímavé, čeho všeho se člověk ještě může dočkat. Prožil jsem dokonalé analogové odpoledne na digitálním DACu, a bylo mi fajn. NFB-7 tedy opět obstál, chování má zkrátka výborné!

Objektivní realita

Vždy když se chystám zkontrolovat svou poslechovou subjektivní realitu na měřicí kartě, jsem v lehkém napětí, zda se výsledky a dojmy budou nějakým způsobem shodovat. Tím spíše že od NFB-7 očekávám hodně. Výsledek by měl být lepší než v případě NFB-1 a lepší nebo srovnatelný s Benchmarkem DAC1. Naměřené průběhy jsou zachyceny za zcela stejných podmínek, aby bylo možné přímé porovnání mezi přístroji. Obstojí NFB-7 i tentokrát?

Obr.1: Zeleně šumové pozadí NFB-7, jeho RCA výstup zapojený do zesilovače Per-JadisJA30, měřeno na svorkách repro; bíle je šumové pozadí samotného DAC-7 zapojeného přímo k měřicí kartě RME Fireface400 (v obou případech je USB připojeno k PC). Tentokrát jsou spektrální produkty převodníku pod šumy a ruchy zesilovače, a zcela zmizela 100Hz špička napájení, která se vyskytovala u NFB-1 (na obrázku je označeno žlutou linkou). Šumové dno ustoupilo až na úroveň -130dB a ostatní rušení od napájení i od USB je pod úrovní cca -110dB, což je neslyšitelná a výborná hodnota.

Obr.2, 3, 4, 5: Zeleně je spektrum pro signál 1kHz při úrovních -10dBfs, -15dBfs, -20dBfs a -40dBfs (extrémně vysoká až běžná poslechová hlasitost), bíle je šumové pozadí bez vybuzení signálem; NFB-7 je zapojen přes USB, výstup RCA přímo do měřící karty RME Fireface400. Šumové dno je v celém pásmu kolem -130dB, spektrum je dokonale čisté, pouze s výskytem „muzikální" 2. harmonické bezpečně pod úrovní -100dB při velmi vysokých hlasitostech, jinak je přítomen pouze základní signál a pak už jen ticho. Produkty obvodů napájení jsou nepatrné vlnky na 50Hz a 150Hz, oproti NFB-1 tedy úplně zmizely, stejně jako zvýšené dno šumového pozadí v oblasti do cca 300Hz.
Popravdě řečeno, takový výsledek je hoden hluboké úcty, podobně dobře mi doma kdysi měřila jen sestava C.E.C. TL3N/DA3N. V Audio-gd se zrodil skvělý stroj. Převodník NFB-7 nejen že překonal svého mladšího brášku, ale i mé nejodvážnější představy!

Co dodat?

Nic. Netřeba dalších slov. Referenční model Audio-gd NFB-7 svým výborným zvukem i parametry může směle soupeřit s mnohem dražšími konkurenty. Dokonce i s mým tolik opěvovaným playerem CaryAudio CD300. Podle mě je to opravdu výjimečně dobrý produkt, přinášející radost nejen z hudby, ale i z pocitu že rčení „Za málo peněz opravdu hodně muziky" dostalo nový rozměr.

Co já na to?
Yesss!!!!! Mám ho :)

Kč 39 000,- - orientační cena včetně dopravy, cla a DPH

--- --- --- --- ---

KLADY

+ umírněný design, pečlivé provedení
+ značkové součástky, zajímavé obvodové řešení bez zpětné vazby
+ nadstandardní a nadčasová konektivita (I2S, ACSS)
+ výborné naměřené parametry
+ skvělý živoucí zvuk
+ velmi dobrá cena

ZÁPORY

- pouze manuální ovládání

--- --- --- --- ---

K TESTU ZAPŮJČIL: Perys | www.perys.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

  • Musical Fidelity Nu-Vista Vinyl 2

    Antony Michaelson od prvních krůčků značky Musical Fidelity v roce 1982 chtěl vytvářet přístroje, které kombinují kouzlo elektronek a zvuku čisté třídy A. Po nějakém tom roce (fakticky po 15…

    03. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Burmester 217

    Dieter Burmester byl rozhodně vizionář, navíc obdařený notným obchodním talentem. Vybudoval tak pod svým jménem skutečně luxusní značku, ač je nutno říci, že zároveň rozhodně neošidil ani technickou stránku věci.…

    01. duben 2024

    Kategorie: Gramofony a analog Autor: Daniel Březina
  • Pro-Ject Tube Box DS3

    Rakouský Pro-Ject se snaží předefinovat sortiment, který pomáhal takzvaně „dostat do světa“ – tedy dostupné vinylové sestavy. K tomu, že firma začíná přesvědčovat širokou audiofilskou veřejnost o důležitosti celkové symetrie…

    01. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Synergistic Research HFT 2.0

    Synergistic Research ze slunné Kalifornie patří k průkopníkům řekněme alternativního pohledu na hi-fi – konkrétně na doplňky všeho druhu od v nabídce dominujících kabelů, přes napájecí řešení až po roztodivné…

    01. duben 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Estelon AURA

    Estonský Estelon nabízí skutečně luxusní reprosoustavy už nějakých 14 let a za tu dobu se ustálil jak na nezaměnitelném tvarovém i materiálovém rukopisu. A pak, relativně nedávno, se Alfred Vassilkov…

    26. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • HiFi ROSE RS520

    Jižní Korea patří mezi technologické velmoci a proto i počet tamních výrobců audio / video techniky není nijak zanedbatelný – jedním z nich, který je momentálně rozhodně na vzestupu, je…

    21. březen 2024

    Kategorie: All-in-one systémy Autor: Daniel Březina
  • HiFi ROSE RS150B

    Jihokorejští HiFi ROSE patří mezi firmy mladé, stavící stejnou měrou na efektním vnějším designu v čele s velikánskými displeji, jako na příjemných zvukových charakteristikách s maximem „analogového feelingu“. Vrcholem firemní…

    21. březen 2024

    Kategorie: Streamery Autor: Daniel Březina
  • AudioSolutions Figaro L2

    Příběh litevské firmičky AudioSolutions začíná v roce 2011 v litevském Vilniusu neúnavnou chutí Gediminase Gaidelise „něco vyrábět“ – prošel rychle a účinně výrobou reprosoustav, nápadně připomínajících ikonické světové modely různých značek…

    18. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Carbide Base Diamond

    Wikipedia říká: „Karbidy jsou sloučeniny uhlíku s elektropozitivnějšími prvky s výjimkou vodíku. Karbidy mají významné použití v průmyslu: karbid vápníku CaC2 je výchozí surovinou pro řadu výrob chemického průmyslu a…

    14. březen 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Gershman Acoustics 30th Anniversary Grand Avant Garde

    Kanadští Gershman Acoustics patří k neortodoxním značkám, respektive těm, které si příliš nelámou hlavu s tím, co si o nich kdo myslí. Nevyrábí designové hračky, ale to, co považují za…

    14. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina

Felix Sit Annus Novus

Posledních 365 dní poněkud uteklo... Jako by to bylo každý rok rychlejší a rychlejší. Možná je to však i tím, kolik věcí se děje a kolik se jich stalo právě i v roce 2023.

Číst dál...

RYCHLÝ DOTAZ

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies