„Na velikosti nezáleží!" praví známé pořekadlo. A na rozdíl od osobního života to v high fidelity opravdu platí, zvláště pak díky technologickému pokroku jedenadvacátého století. Na půdorysu dříve vyhrazeném tak možná dálkovému ovladači už jsou k mání dokonce i ryze high-endové přístroje, povětšinou z oblasti D/A převodníků. Právě tam také najdeme produkty velikosti flash disků, sloužící primárně jako vylepšení zvukové kvality na cesty. Jedním z úspěšných na tomto poli je i microStreamer od High Resolution Technologies.

microStreamer má půdorys pouhých 6,5 x 3 cm a výšku 1 cm, které z něj spolu s hmotností blízkou zapalovači činí opravdu dokonalého mobilního partnera pro jakékoliv zařízení vybavené USB portem. Ten je totiž tím jediným, co budete pro provoz microStreamer potřebovat. Kabel s miniUSB připojíte k jednomu konci zařízení (slouží zároveň jako napájecí kabel), na druhém pak můžete odebírat signál přes dvojici 3,5 mm jacků. Jeden je regulovatelný a poslouží pro sluchátka, druhý vypouští do systému klasickou linkovou úroveň. Regulovaný výstup je maličko matoucí, protože na přístroji samotném nejsou žádné ovládací prvky, pouze indikační diody, oznamující pracovní frekvenci a režim ztišení. Veškerá regulace probíhá díky asynchronnímu přenosu dat přímo v počítači, signál pak projde v microStreamer přes atenuátor dle nastavených parametrů.

Srdcem miniaturního D/A převodníku je kupodivu zcela stejný čip, jaký najdeme i ve firemním modelu MusicStreamer, samozřejmě ve zjednodušeném zapojení. HRT microStreamer tak umí stejně jako ostatní firemní modely přehrát signál s rozlišením až 24 bit / 96 kHz. Potěší i zanedbatelné zkreslení, menší než 0,008%, nebo odstup signálu a šumu 102 dB. Je jasné, že podobné zařízení není určeno pro velká sluchátka, s těmi s běžnou impedancí kolem 32 Ohmů, dost možná až do 100 Ohm si však poradí naprosto přepychově.

HRT microStreamer jsme měli možnost poslouchat s firemními sourozenci MusicStreamer II+ a MusicStreamer II, ale také s ASUS Xonar Essence One MUSES či KingRex UD384. Linkový výstup zesiloval Naim UnitiLite, případně NAD C370. Ze sluchátek jmenujme Sennheiser IE 8, Koss Porta Pro či Bowers&Wilkins C5.

Jak kompaktní je po fyzické stránce, tak kompaktní, semknutý, byť trochu menší zvuk nabízí microStreamer i navenek. Z mohutného kontrabasu v „The Beat Goes On" od Pat Barber (FLAC | 16 / 44,1) se tak sice stává pocitově spíše učňovský 2/3 nástroj, ale i miniaturní přístroj mu umí dodat hloubku a jeho tóny „prodat" s dostatečným důrazem – microStreamer rozhodně nemůžete obvinit z plochosti a nevýraznosti. Dokonce v kontrole a důrazu spodních oktáv šlape na paty svému „domácímu" kolegovi MusicStreamer II+, což už je co říct.

Malý přístroj má díky stmelenosti přednesu talent pro flow písní a třeba takový „Hotel California" od Eagles (FLAC | 24 / 96) je v tomto ohledu velmi příjemný zážitek. Je tu cítit ona poklidná a uvolněná atmosféra, celek působí přirozeně a klidně. Slušná je v tomto případě také čistota zvuku a separace nástrojů – každý má své místo, byť vše je opět trochu zmenšenina reálného stavu. microStreamer si nicméně odkáže udržet organizaci i při vyšších hlasitostech, byť už hodně záleží na tom, jaká sluchátka připojíte. Ta „složitější" už neutáhne, ale uvědomme si, že se bavíme o malém mobilním zařízení.

HRT microStreamer hraje lehce a jednoduše, s mírně vřelejším nádechem, byť se stále pohybuje ve věrném, vybalancovaném středu. Zvuk je dostatečně transparentní, aby jím pronikla řízná elektrická kytara Marka Knopflera v „So Far Away" (Dire Straits | „Brothers in Arms" | FLAC | 16 / 44,1) a zněla jasně kovovými tóny s dostatkem energie. Pěkně se vypořádal microStreamer i s hloubkou tónů, vše je plastické, zvuk neběží jen po plochém povrchu. HRT také tak úplně netáhne na branku, nechává hudbu jaksi vyznít svým vlastním životem. Zrovna zde jsou cítit nepatrně jasnější výšky, činely také mají spíše průměrně dlouhý dozvuk, ale mnohem důležitější je fakt, že nepůsobí ochuzeně.

Může tak být zařízení velikosti krabičky od sirek skutečně schopné zastat roli high fidelity sluchátkového zesilovače a D/A převodníku? Může... A s tím spojená „ale" jsou v dané cenové třídě irelevantní. Samotný D/A převod je velmi slušný a pro přístroje kategorie entry level v podstatě srovnatelný s „nepřenosným" MusicStreamer II, v celkové muzikálnosti dokonce spíše leží někde mezi modely II a II+, což je skvělé. Coby sluchátkový zesilovač pak microStreamer nezklame a pro mobilní sluchátka poskytuje jistý, muzikální a dobře rozlišený základ, kterému schází snad jen nějaký fyzický způsob regulace hlasitosti (byť chápeme, že při takhle nekompromisním šetření místem je to problém...). Pokud tak hledáte kompaktní a nenáročný zdroj kvalitního signálu k počítači, který nebude moc stát, padne ideálně ke sluchátkům tak do 10 000,- a nabídne muzikální, či spíše „normální" dobrý zvuk, pak se přeneste přes podobu HRT microStreamer a věnujte mu pozornost. Není dokonalý, ale pokud nechcete investovat alespoň dvou, či raději trojnásobek, stojí za úvahu.

Kč 4 290,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vyrovnaný, živý zvuk

+ dobrá cena

+ ultimativní mobilita

+ hi-res i s obyčejnými ovladači

ZÁPORY

- trochu nepraktické řešení ovládání hlasitosti

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Pure Sound | www.puresound.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

  • Musical Fidelity Nu-Vista Vinyl 2

    Antony Michaelson od prvních krůčků značky Musical Fidelity v roce 1982 chtěl vytvářet přístroje, které kombinují kouzlo elektronek a zvuku čisté třídy A. Po nějakém tom roce (fakticky po 15…

    03. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Burmester 217

    Dieter Burmester byl rozhodně vizionář, navíc obdařený notným obchodním talentem. Vybudoval tak pod svým jménem skutečně luxusní značku, ač je nutno říci, že zároveň rozhodně neošidil ani technickou stránku věci.…

    01. duben 2024

    Kategorie: Gramofony a analog Autor: Daniel Březina
  • Pro-Ject Tube Box DS3

    Rakouský Pro-Ject se snaží předefinovat sortiment, který pomáhal takzvaně „dostat do světa“ – tedy dostupné vinylové sestavy. K tomu, že firma začíná přesvědčovat širokou audiofilskou veřejnost o důležitosti celkové symetrie…

    01. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Synergistic Research HFT 2.0

    Synergistic Research ze slunné Kalifornie patří k průkopníkům řekněme alternativního pohledu na hi-fi – konkrétně na doplňky všeho druhu od v nabídce dominujících kabelů, přes napájecí řešení až po roztodivné…

    01. duben 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Estelon AURA

    Estonský Estelon nabízí skutečně luxusní reprosoustavy už nějakých 14 let a za tu dobu se ustálil jak na nezaměnitelném tvarovém i materiálovém rukopisu. A pak, relativně nedávno, se Alfred Vassilkov…

    26. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • HiFi ROSE RS520

    Jižní Korea patří mezi technologické velmoci a proto i počet tamních výrobců audio / video techniky není nijak zanedbatelný – jedním z nich, který je momentálně rozhodně na vzestupu, je…

    21. březen 2024

    Kategorie: All-in-one systémy Autor: Daniel Březina
  • HiFi ROSE RS150B

    Jihokorejští HiFi ROSE patří mezi firmy mladé, stavící stejnou měrou na efektním vnějším designu v čele s velikánskými displeji, jako na příjemných zvukových charakteristikách s maximem „analogového feelingu“. Vrcholem firemní…

    21. březen 2024

    Kategorie: Streamery Autor: Daniel Březina
  • AudioSolutions Figaro L2

    Příběh litevské firmičky AudioSolutions začíná v roce 2011 v litevském Vilniusu neúnavnou chutí Gediminase Gaidelise „něco vyrábět“ – prošel rychle a účinně výrobou reprosoustav, nápadně připomínajících ikonické světové modely různých značek…

    18. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Carbide Base Diamond

    Wikipedia říká: „Karbidy jsou sloučeniny uhlíku s elektropozitivnějšími prvky s výjimkou vodíku. Karbidy mají významné použití v průmyslu: karbid vápníku CaC2 je výchozí surovinou pro řadu výrob chemického průmyslu a…

    14. březen 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Gershman Acoustics 30th Anniversary Grand Avant Garde

    Kanadští Gershman Acoustics patří k neortodoxním značkám, respektive těm, které si příliš nelámou hlavu s tím, co si o nich kdo myslí. Nevyrábí designové hračky, ale to, co považují za…

    14. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina

Felix Sit Annus Novus

Posledních 365 dní poněkud uteklo... Jako by to bylo každý rok rychlejší a rychlejší. Možná je to však i tím, kolik věcí se děje a kolik se jich stalo právě i v roce 2023.

Číst dál...

RYCHLÝ DOTAZ

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies