Třípísmenná zkratka HRT značí High Resolution Technologies, kalifornský výrobce si ho nemohl vybrat přiléhavěji. Soustředí se totiž výhradně na produkci převodníků – digitálně-analogových, ale i analogově-digitálních, navíc sází i na to, že se do budoucna masověji rozšíří dostupnost stažitelných souborů s vysokým rozlišením (ostatně právě tak jako mnoho ostatních – vyrábět D/A převodník, pokud možno s USB, je prostě dnes „in"). Překvapivější je, že celý katalog má svérázné pojetí, které zprvu vybízí přístroje podceňovat – ale to by byla chyba.

Cílem druhého nejvyššího převodníku od HRT, modelu MusicStreamer II+ (a potažmo vlastně i drtivé většiny ostatních firemních kolegů), je vytvořit most mezi vaším počítačem a audio sestavou. I proto je koncepce těchto přístrojů maximálně jednoduchá – z jedné strany USB konektor, z druhé analogový výstup v podobě páru RCA konektorů, toť vše. Zapomeňte na optiku, nebo koaxiální přenos signálu, tady jsme na čistě počítačovém poli.

Pro pravověrného hifistu může být setkání s tímto převodníkem trochu šokující – přeci jen málo „vážně míněných" přístrojů se vejde do rozměrů 13 x 6 x 2,5 cm, tedy do věru kapesních hodnot. Navíc je i váha MusicStreamer II+ tak nízká, že byste ho v oné kapse mohli celý den nosit. Tělo přístroje je vlastně podlouhlý hliníkový tubus, ne nepodobný extravagantnímu pouzdru na dva doutníky, z každé strany je uzavřen destičkou s otvory pro konektory (a stavové LEDky), připevněnou bez okolků přiznanými šrouby. Zjevně se tu nehraje na vysokou estetiku, ale na odolnost, praktičnost a dlouhou výdrž.

Na těle samotném není mnoho co popsat – ze strany jedné, jak už bylo řečeno, teče dovnitř signál pomocí klasického čtvercového USB typu B (o aktuální vzorkovací frekvenci vás bude informovat jedna z celkem šesti diod hned vedle), z druhé strany vytéká hudba v podobě analogového signálu dvojicí vcelku bytelných zlacených RCA konektorů. To je vše. Už z toho musí být jasné, že při ceně 7,5 tisíce musí to důležité být rozhodně uvnitř – byť je fakt, že cena práce a materiálu bude v jižní Kalifornii, kde se HRT nejen navrhují, ale i od A do Z vyrábí, přeci jen vyšší než v asijských velkovýrobnách.

Vnitřní konstrukce také není nijak složitá; založená je hlavně na kvalitních součástkách, než na hypermoderních fíglech. Srdcem D/A převodníku je čip Burr Brown PCM1794, dobře známý i z výrazně dražších přístrojů, na výstupu ještě najdeme trojici operačních zesilovačů OPA1612A s bipolárními vstupy. Díky využití nativních ovladačů není nutné použít žádný dodaný software, HRT se objeví jako externí zvukové zařízení a je hotovo. USB je prostě velmi jednoduché na použití. Přenos dat z počítače probíhá v asynchronní podobě (chce se říci samozřejmě), kdy se minimalizuje vznik nežádoucího jitteru.

Trochu škoda je, že výrobce zvolil pouze koncept, do kterého se rozlišení nad 24 / 96 prostě nevejde. Přes prokazatelný fakt, že drtivá většina hudby ve vysokém rozlišení je právě v tomto „master" formátu, budoucnost určitě přinese změnu a již dnes lze (třeba u severských 2L) ochutnat i 24 / 352,8 a podobně. Výstupní napětí činí mírně vyšších 2,25 V, maximální celkové harmonické zkreslení pak zcela zanedbatelných 0,002%. I odstup signálu a šumu je tu skvělý – úroveň 115 dB prostě stačí.

HRT MusicStreamer II+ jsme měli možnost poslouchat s jeho stájovými kolegy MusicStreamer II a microStreamer, ale také s KingRex UD384 či ASUS Xonar Essence One MUSES. Zesilovači byl buď Naim UnitiLite či NAD C370, jako zdroj signálu kromě Naim sloužil i Pioneer BDP LX-71. Protože přístroj se napájí přímo z USB sběrnice, nebylo nutné mu s kvalitou napájení nijak pomáhat, ostatním komponentům sekundoval Xindak XF-2000B. Využili jsme signálovou kabeláž značek Eagle Cable, Monster Cable, QUAD a KrautWire.

Navzdory tomu, že MusicStreamer II+ je zařízení maličké, neměli byste ho podceňovat (což dost pravděpodobně díky pořizovací ceně nebudete). Pokud se rádi u hudby uvolníte, HRT vás okouzlí – postrádá totiž víceméně úplně onu určitou chladnost, tak řečenou „digitálnost" přednesu mnoha D/A převodníků. Pomalejší „So Far Away" (FLAC | 16 / 44,1) z alba „Brothers in Arms" od Dire Straits plyne v nesmírně poklidném, relaxovaném tempu, bez sebemenšího pocitu tlaku. Cítit tu jsou maličko výraznější výšky, zdůrazňující činely a projasňující, odlehčující celý hudební zážitek.

Lehčí, poklidnější zvuk může, podobně jako třeba u „The Beat Goes On" z disku „Companion" Patricie Barber (FLAC | 16 / 44,1), působit až tenčím dojmem, ale díky menšímu objemu spodních frekvencí jsou tyto zase velmi dobře kontrolované. Kontrabas ani tak nezní nijak ploše, neschází mu energie. Adekvátní, na danou cenovou úroveň spíše dokonce nadprůměrná, je dynamika nástroje; umí být dostatečně velký, svižný a přístroj dobře reaguje i na rychlé změny.

HRT MusicStreamer II+ je také nástrojem, na kterém bylo dobře slyšet rozdíl mezi „obyčejným"a „vysokým" rozlišením. Měli jsme k dispozici „Constantinopole" (Patricia Barber | „Modern Cool") ve verzi 16 / 44,1 a 24 / 96; jednoduché porovnání ukázalo, že pokud je nahrávka dobře zpracovaná, vysoké rozlišení je rozhodně přínosem. Vyšší rozlišení tu je provázeno jasně slyšitelným zkonkrétněním jednotlivých tónů, lepší srozumitelností hlasu a celkově fantastickém prokreslení nahrávky. Charakteristika přednesu zůstává poklidná, relaxovaná a velice příjemná, jen jako v potůčku na povrch vybublávají další a další informace, které zprvu snad ani nevnímáte, ale v přímém porovnání je jasno – každý jeden aspekt je prostě o krůček lepší, což v souhrnném celku činí rozdíl velmi znatelný.

Ve vysokém rozlišení z HD Tracks jsme měli také k dispozici skladbu „Hotel California" od Eagles (FLAC | 24 / 96). Nezaměnitelné kytarové tóny jsou jednoduše fantastické – velice spořádané, uvolněné, ze skladby dýchá obrovský nadhled a klid, který byste od tak kompaktního a v zásadě dobře zaplatitelného zařízení nečekali. Snadno si tak můžete „procházet" skladbou, nástroje jsou precizně oddělené a vůbec je vše kultivovaně usazené v homogenním celku. Právě v této skladbě se ukazuje, že MusicStreamer II+ umí vzít i za spodní tóny – basa tu má skutečně pěkný důraz a celé spodní pásmo je přirozeně různorodé.

Malý „penál" MusicStreamer II+ je ztělesněním ne zrovna běžného přístupu ke konstrukci high fidelity. Bez okolků totiž dává najevo, že forma není to rozhodující, že tím důležitým je výsledný dojem. Také svými výkony potvrzuje skutečnost, že dobré hi-fi nemusí být nutně drahé – dovolíme si říct, že pokud byste chtěli dostat stejně příjemný a muzikální dojem z klasického CD přehrávače, museli byste investovanou částku plus mínus ztrojnásobit (ostatně to velmi zhruba odpovídá i tomu, kolik v poměru k celému přístroji stojí poctivě provedená převodníková část). Jestliže však cítíte (tak jako asi většina z nás), že budoucností poslechu budou dříve či později díky maximální jednoduchosti soužití a možnosti využít výrazně vyšší rozlišení hlavně počítačové převodníky, pak můžete HRT MusicStreamer II+ vzít jako ideální vzorek toho, jak by tato třída přístrojů měla být pojata. Jednoduché, ale odolné a rozumně hodnotné balení, v dané cenové třídě nejlepší možné součástky a poklidné, téměř analogové ladění se spoustou detailů. Sečteno a podtrženo – pokud si dosud nejste jisti, jestli stojí za to se zaobírat vysokým rozlišením a chcete mít pocit maximálně účelně vynaložených peněz, tak zkuste některý z produktů High Resolution Technologies. Zjevně totiž ví, co činí...

Kč 7 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi jednoduché soužití

+ kompaktní rozměry a praktické provedení

+ dobře rozlišený i kontrolovaný zvuk, je přínosem i v dražších sestavách

ZÁPORY

- škoda, že podpora vzorkovacích frekvenční nejde alespoň na 192 kHz

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Pure Sound | www.puresound.cz  & GOTHIC | www.gothic.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

  • Audio Happening 2024

    Malé lokální poslechové akce jsou něco, co je v celém světě poměrně běžnou věcí – nakonec čím větší země, tím menší šance lidí dostat se na některou z velkých centralizovaných…

    06. duben 2024

    Kategorie: Lokální akce Autor: Daniel Březina
  • Musical Fidelity Nu-Vista Vinyl 2

    Antony Michaelson od prvních krůčků značky Musical Fidelity v roce 1982 chtěl vytvářet přístroje, které kombinují kouzlo elektronek a zvuku čisté třídy A. Po nějakém tom roce (fakticky po 15…

    03. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Pro-Ject Tube Box DS3

    Rakouský Pro-Ject se snaží předefinovat sortiment, který pomáhal takzvaně „dostat do světa“ – tedy dostupné vinylové sestavy. K tomu, že firma začíná přesvědčovat širokou audiofilskou veřejnost o důležitosti celkové symetrie…

    01. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Synergistic Research HFT 2.0

    Synergistic Research ze slunné Kalifornie patří k průkopníkům řekněme alternativního pohledu na hi-fi – konkrétně na doplňky všeho druhu od v nabídce dominujících kabelů, přes napájecí řešení až po roztodivné…

    01. duben 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Estelon AURA

    Estonský Estelon nabízí skutečně luxusní reprosoustavy už nějakých 14 let a za tu dobu se ustálil jak na nezaměnitelném tvarovém i materiálovém rukopisu. A pak, relativně nedávno, se Alfred Vassilkov…

    26. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • HiFi ROSE RS520

    Jižní Korea patří mezi technologické velmoci a proto i počet tamních výrobců audio / video techniky není nijak zanedbatelný – jedním z nich, který je momentálně rozhodně na vzestupu, je…

    21. březen 2024

    Kategorie: All-in-one systémy Autor: Daniel Březina
  • HiFi ROSE RS150B

    Jihokorejští HiFi ROSE patří mezi firmy mladé, stavící stejnou měrou na efektním vnějším designu v čele s velikánskými displeji, jako na příjemných zvukových charakteristikách s maximem „analogového feelingu“. Vrcholem firemní…

    21. březen 2024

    Kategorie: Streamery Autor: Daniel Březina
  • AudioSolutions Figaro L2

    Příběh litevské firmičky AudioSolutions začíná v roce 2011 v litevském Vilniusu neúnavnou chutí Gediminase Gaidelise „něco vyrábět“ – prošel rychle a účinně výrobou reprosoustav, nápadně připomínajících ikonické světové modely různých značek…

    18. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Carbide Base Diamond

    Wikipedia říká: „Karbidy jsou sloučeniny uhlíku s elektropozitivnějšími prvky s výjimkou vodíku. Karbidy mají významné použití v průmyslu: karbid vápníku CaC2 je výchozí surovinou pro řadu výrob chemického průmyslu a…

    14. březen 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Gershman Acoustics 30th Anniversary Grand Avant Garde

    Kanadští Gershman Acoustics patří k neortodoxním značkám, respektive těm, které si příliš nelámou hlavu s tím, co si o nich kdo myslí. Nevyrábí designové hračky, ale to, co považují za…

    14. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina

Felix Sit Annus Novus

Posledních 365 dní poněkud uteklo... Jako by to bylo každý rok rychlejší a rychlejší. Možná je to však i tím, kolik věcí se děje a kolik se jich stalo právě i v roce 2023.

Číst dál...

RYCHLÝ DOTAZ

Powered by BreezingForms

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies