S mírným odstupem od uvedení nejnovějších dvoukanálových modelů japonské legendy Pioneer lze konstatovat, že právě s novým stylem se Japoncům podařilo trefit do černého. Robustní vnější vzhled, poctivé provedení a co je nejlepší – za rozumnou cenu velmi rozumné zvukové výsledky. Tak by se dal popsat koktejl, který Pioneer dávkuje už od nejnižších modelů, až po své vlajkové lodě. Právě nejvyšší model CD / SACD přehrávače jsme si vyzkoušeli.

Ačkoliv v katalogu najdeme u dvoukanálových zesilovačů nejvyšší modelové označení 70, u přehrávačů končí výrobce (prozatím?) na 50. PD-50 je koncipován jako poměrně univerzální přístroj, který ve své cenové kategorii nabízí až neuvěřitelné množství funkcí a možností.

Začneme-li vnějším obalem, tady Pioneer nabízí hodně zajímavé a moderní pojetí. Čistý design osmikilového stroje s rozměry 43,5 x 13 x 32,9 cm (š x v x h) se nese v duchu pravých úhlů, masivní čelní panel, vnitřní subšasi a vlastně i jakýkoliv jiný prvek konstrukce vzbuzuje nebývalou důvěru – vše je masivní, pevné a záměr výrobce minimalizovat nežádoucí vibrace skutečně plní. Ba co víc, vypadá to opravu hodně dobře.

Jednoduchost celého designu se promítá i do počtu prvků na přední straně, Pioneer spoléhá na přehledné a příjemně působící dálkové ovládání s logickým rozvržením poněkud maličkých tlačítek. Základní ovládací prvky jsou i na samotném přehrávači v pravé části předního panelu, ale jediným skutečně používaným se patrně stane otevírání mechaniky. Ta je centrálně umístěná pod širokým a vysokým displejem s příjemně kontrastními a dobře čitelnými znaky. V levé části pak najdeme informační diody, masivní spínací tlačítko a USB konektor, díky němuž si přehrajete také data z flash pamětí, bohužel jen ve formátech MP3, WMA, AAC, MPEG-4 a DSD. Podpora FLAC a WAV by určitě přístroji slušela, byť nás tím možná Pioneer směruje ke svému výbornému streameru N-50. Certifikace pro Apple zařízení garantuje i schopnost je přes USB nabíjet a načítat z nich data.

Pohled na zadní stranu ukáže dostatečnou porci vstupně-výstupních konektorů. Kromě standardního páru analogových RCA tu máme ještě výstup digitální a to jak ve formě optické, tak koaxiální, stejnou dvojicí digitálních konektorů můžeme signál do přehrávače i přivést, takže bude sloužit jako solidní D/A převodník třeba pro televizi nebo jiné běžné přístroje, kvůli nimž se ještě nevyplatí kupovat externí DAC.

Vnitřní konstrukce přehrávače je stejně svědomitá, jako ta vnější. PD-50 staví svůj zvuk na zdvojeném trafu a stínícími přepážkami důsledně oddělených jednotlivých sekcích. Napájení analogové a digitální části je také rozdělené. Přestože se výrobce nezmiňuje o konkrétním modelu, najdeme zde dokonce zdvojené provedení D/A převodníku, který si poradí se signálem až do hloubky 32 bitů / 192 kHz. Překvapivě univerzální mechanika umí načíst hudební data jak z CD, tak z SACD, ale i DVD disků (pravdou je, že to uměly již komponenty řady G-Clef, s kterými se Pioneer před lety vrátil do dvoukanálového světa). Příjemná je i její rychlost a tichost, disky jsou připraveny za pár sekund bez štrachání a škrábání, navíc i časem poněkud poznamenané kotoučky jsou čteny bez zaváhání.

Pioneer vybavil PD-50 také důslednou dávkou technologií, majících za úkol vylepšovat zvukové zážitky. Najdeme tu tak Pure Direct, Sound Retriever, Auto Level Control a Hi-bit 32 Processing. Pure Direct jistě netřeba představovat, přehrávač vypne všechny nepotřebné funkce a účelem by mělo být omezení nežádoucího rušení, výsledky jsou nicméně z kategorií na hraně rozpoznatelnosti. Hi-bit 32 je naproti tomu podstatně zajímavější, neb „schodovitý" digitální signál dopočítává na podstatně jemnější a hladší křivku. Zbývající dvě technologie jsou určeny spíše těm, kteří mají svou diskotéku v rozdílných kvalitách, případně rádi na jednom disku mixují různé skladby. Sound Retriever z dat dostupných v komprimovaných souborech interpoluje zkomprimovaná data a Auto Level Control zase umí normalizovat hlasitost napříč skladbami.

Elektronika Pioneer PD-50 má také velmi slušné parametry – odstup signálu a šumu činí 117 dB, dynamika CD formátu 100 dB, u SACD 108 dB, to vše při zkreslení menším než 0,002%. Jediná drobné nedokonalosti se týkají SACD formátu – ačkoliv tento formát umí teoreticky až 100 000 Hz, Pioneer jeho reprodukci limituje na poloviční hodnotu, navíc přestože je jeho zajímavou výhodou možnost vyžít více kanálů, PD-50 striktně trvá na dvou.

PD-50 jsme poslouchali hlavně s firemním králem integrovaných zesilovačů A-70, ale také se základním A-10. Konkurentem mu byl kromě Pioneer BDP-LX71 také PD-10. K dispozici jsme měli ještě integrovaný zesilovač NAD C370 a předzesilovač Denon DN-500AV. Zvuk prezentovaly reprosoustavy Harbeth Monitor 30, Tannoy Revolution DC6T SE, KEF R300 a Xavian Bonbonus, všechny za vydatné podpory Bowers&Wilkins PV1D. Zkoušeli jsme poslech též přes sluchátka Audeze LCD3 a HiFiMAN HE-500, ať už přes sluchátkové výstupy (před)zesilovačů, tak přes dedikovaný HeadRoom BUDA. Použitá kabeláž nesla značky Eagle Cable, Monster Cable, QUAD a ProAc, kvalitu napájení zajišťoval Xindak XF-2000B.

Oproti svému základnímu bratříčkovi, modelu PD-10, jako kdyby PD-50 přicházel z úplně jiného světa. Rozlišení a uvolněná samozřejmost vokálu i perkusí v „Andreas, André" nebo „Dancehall" z SACD vrstvy (Jienat | „Mira" | 2009 | Jienat | JNCD002) jsou naprosto fascinující a daleko předčí původní očekávání od přístroje za 16 tisíc. Barevně nasycený projev jde ruku v ruce s přesností a vynikající kontrolou, výsledkem je rychlý, čistý a poměrně důrazný zvuk, který se díky jemnosti nevnucuje, ale samovolně přitahuje pozornost svou přirozeností. Hlas Marit Haetta Overli je nebývale něžný, Pioneer dobře odlišuje jednotlivé polohy, skvěle definuje naléhavost i radost, drobné nuance v práci hlasivek i rozdílný důraz, s nímž Marit v té které chvíli zpívá. Neméně působivé je i představení perkusí – rychlý, pevný a velmi důrazný zvuk bubínků v druhé zmiňované skladbě doprovází jasné vykreslení jejich rezonujících těl. PD-50 s velmi příjemnou samozřejmostí představuje zvuk do hloubky, udržuje v něm pořádek a klid.

Pioneer PD-50 také dává všem pásmům stejný prostor, byť celkově snad je objem zvuku maličko pod průměrem. Stejně snadno čitelný a stejně důrazný je tak vokál Kurta Ellinga, basa Charlieho Hadena i piano Laurence Hobgooda ve fantasticky plynulé a hřejivé „First Song" („When the heart dances" | 2008 | Naim Jazz | naimcd112). Je pravdou, že oproti předchozímu SACD jsou první chvíle s CD formátem, jako kdyby někdo ubral plyn nebo nad reprodukcí zhasl dosud vše jasně ozařující světlo. Po chvíli se ale pocit usadí a můžeme docenit, že v dané cenové kategorii vyhoví PD-50 i nárokům na CD přehrávače, že to jen excelence v oblasti SACD jej staví před (patrně) nesplnitelné nároky. Když se však chvíli zaposloucháte, doceníte pevný prostor zvukové scény, hlavně ale velmi slušnou celkovou dynamiku, ale i dynamiku jednotlivých nástrojů – je například dobře slyšet lehoučké ševelení piana na pozadí excitovaného hlasu a razantně broukajícího kontrabasu. Vše s naprostou samozřejmostí, vlastní třeba velmi nadšeně chváleným přehrávačům G-Clef řady 9 – ty však ve své době stály o nějakých 10 tisíc víc.

Rozdíl mezi SACD a CD vrstvou jsme si dále vyzkoušeli na kotoučku KEF „Ultimate Resolution Demonstration Disc No. 2" (2010 | Universal | 480 3148). Aaron Neville se svou uvolněnou „Summertime" nechává znít žestě ve velmi relaxovaném rytmu. Tam, kde je na SACD dokonale vykreslený saxofon s jasnými vibracemi kovového těla, na CD (které je ale stále velmi slušně nahráno) jako kdyby detailů o znatelný kus ubylo – vede to k neutuchajícímu přání, aby vydavatelé celou vaši diskotéku vyrobili znovu právě v SACD formátu. Podání skladby je totiž znatelně komplexnější, zvuk homogennější a přitom vzdušnější, než je tomu u „obyčejné" verze. Zvláště výšky jsou hladší, přitom znatelně čitelnější a vůbec jako kdyby nahrávka měla větší švih a jiskru.

Rozhodně dobrou práci ale Pioneer PD-50 odvádí v podání barev a textur nástrojů – akustická kytara Gwyneth Herbert ve skladbě „My Mini and Me" („Clangers and mash" | 2010 | Naim Edge | naimcd137) přímo cinká kovovými strunami, sladce rezonující tělo má správnou velikost a PD-50 nám předestírá nástroj s až udivující jednoduchostí a autoritou. Když se do zvuku zapojí masivní linka elektrické baskytary, nedominuje skladbě natolik, aby výše zmíněnou čitelnost kytary potlačila. Možná je to i kvůli tomu, že díky skutečně skvělé kázni působí na první poslech basové tóny nedostatečně objemné – je to ale dobrý příklad toho, co všechno ve skladbě být nemá a co způsobuje nepřesnost při reprodukci.

Přes lehce technicistní přístup k reprodukci umí Pioneer PD-50 vykouzlit i velmi příjemnou, vřelou atmosféru. Výborným důkazem je poslech SACD „Cabasse La Collection", zvláště pak „By the Rivers Dark" od Leonarda Cohena. Plný, kulatý bas a typický Cohenův hlas tvoří koktejl strhující, podmanivý a nesmírně vtahující. Ukazuje se, že i přehrávač za šestnáct tisíc může nabídnout naprosto dostačující kvalitu reprodukce, aby si zasloužil nálepku high fidelity. Velmi příjemný je dojem celistvosti hudby, nejde o soubor náhodných zvuků a tónů, ale o plynoucí, pomalým tempem odtékající řeku muziky s nádherně živými vokály a skvěle trefenými činely – ty občas mají tendenci znít plechově, ne však v podání Pioneer PD-50.

Pioneer PD-50 je prostě a jednoduše skvělý nástupce filozofie řady G-Clef. Japonský výrobce dokázal navázat na fascinující myšlenku opravdu dobré reprodukce zvuku v zaplatitelných cenových kategoriích a za 15 990,- k vám posílá přehrávač, jemuž byste v SACD režimu museli hledat soupeře hodně vysoko. Robustní, hodnotné provedení, jednoduchý a ničím nerušící, přitom však dosti individualistický design a k tomu všemu poctivá konstrukce činí z PD-50 zlatý grál všech, kteří chtějí proniknout k Super Audio CD a přitom finančně nevykrvácet. I kdyby měl PD-50 nejprve posloužit jako testovací zařízení k tomu, zda je pro vás SACD to pravé, dost možná už zůstane i v roli přístroje „napořád". Jediná „smůla" je skutečnost, že klasickou CD vrstvu vám Pioneer PD-50 přednese s výrazně „obyčejnější" kvalitou – zde se sice stále pohybuje mezi lepšími diskovými přehrávači dané třídy, ale už není jasným leaderem s náskokem koňských délek. I tak je ale PD-50 pro milovníky SACD nutností díky skvělému poměru ceny a výkonu, pro ostatní s obyčejnými kotoučky je pak velmi slušnou možností, jak přidat do své sestavy slušný přehrávač a D/A převodník pro některé další komponenty v jednom. Tak či tak, Pioneer jde rozhodně skvělou cestou...

Kč 15 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ robustní a pohledné provedení

+ opravdu dobrý zvuk SACD formátu

+ možnost využití v roli D/A převodníku

+ pevný, objemově akurátní a relaxovaný zvuk

ZÁPORY

- v kontextu SACD hraje CD vrstva poněkud „obyčejně"

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

BaSys CS

www.basys.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 243 706 730

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

  • Musical Fidelity Nu-Vista Vinyl 2

    Antony Michaelson od prvních krůčků značky Musical Fidelity v roce 1982 chtěl vytvářet přístroje, které kombinují kouzlo elektronek a zvuku čisté třídy A. Po nějakém tom roce (fakticky po 15…

    03. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Burmester 217

    Dieter Burmester byl rozhodně vizionář, navíc obdařený notným obchodním talentem. Vybudoval tak pod svým jménem skutečně luxusní značku, ač je nutno říci, že zároveň rozhodně neošidil ani technickou stránku věci.…

    01. duben 2024

    Kategorie: Gramofony a analog Autor: Daniel Březina
  • Pro-Ject Tube Box DS3

    Rakouský Pro-Ject se snaží předefinovat sortiment, který pomáhal takzvaně „dostat do světa“ – tedy dostupné vinylové sestavy. K tomu, že firma začíná přesvědčovat širokou audiofilskou veřejnost o důležitosti celkové symetrie…

    01. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Synergistic Research HFT 2.0

    Synergistic Research ze slunné Kalifornie patří k průkopníkům řekněme alternativního pohledu na hi-fi – konkrétně na doplňky všeho druhu od v nabídce dominujících kabelů, přes napájecí řešení až po roztodivné…

    01. duben 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Estelon AURA

    Estonský Estelon nabízí skutečně luxusní reprosoustavy už nějakých 14 let a za tu dobu se ustálil jak na nezaměnitelném tvarovém i materiálovém rukopisu. A pak, relativně nedávno, se Alfred Vassilkov…

    26. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • HiFi ROSE RS520

    Jižní Korea patří mezi technologické velmoci a proto i počet tamních výrobců audio / video techniky není nijak zanedbatelný – jedním z nich, který je momentálně rozhodně na vzestupu, je…

    21. březen 2024

    Kategorie: All-in-one systémy Autor: Daniel Březina
  • HiFi ROSE RS150B

    Jihokorejští HiFi ROSE patří mezi firmy mladé, stavící stejnou měrou na efektním vnějším designu v čele s velikánskými displeji, jako na příjemných zvukových charakteristikách s maximem „analogového feelingu“. Vrcholem firemní…

    21. březen 2024

    Kategorie: Streamery Autor: Daniel Březina
  • AudioSolutions Figaro L2

    Příběh litevské firmičky AudioSolutions začíná v roce 2011 v litevském Vilniusu neúnavnou chutí Gediminase Gaidelise „něco vyrábět“ – prošel rychle a účinně výrobou reprosoustav, nápadně připomínajících ikonické světové modely různých značek…

    18. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Carbide Base Diamond

    Wikipedia říká: „Karbidy jsou sloučeniny uhlíku s elektropozitivnějšími prvky s výjimkou vodíku. Karbidy mají významné použití v průmyslu: karbid vápníku CaC2 je výchozí surovinou pro řadu výrob chemického průmyslu a…

    14. březen 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Gershman Acoustics 30th Anniversary Grand Avant Garde

    Kanadští Gershman Acoustics patří k neortodoxním značkám, respektive těm, které si příliš nelámou hlavu s tím, co si o nich kdo myslí. Nevyrábí designové hračky, ale to, co považují za…

    14. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina

Felix Sit Annus Novus

Posledních 365 dní poněkud uteklo... Jako by to bylo každý rok rychlejší a rychlejší. Možná je to však i tím, kolik věcí se děje a kolik se jich stalo právě i v roce 2023.

Číst dál...

RYCHLÝ DOTAZ

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies