Značku Denon lze zařadit jedině do škatulky legendárních výrobců hi-fi. Řada 15xx pak v nejnovější variantě s přídomkem 10 patří k přístrojům, definujícím standard dostupné třídy do 30ti tisíc. DCD-1510AE také patří k nejlevnějším plnohodnotným SACD přehrávačům a otevírá přístup k tomuto formátu nejširší veřejnosti. Navíc tvoří rozměrově lehce nesourodý, ale o to zvukově sladěnější pár s integrovaným PMA-1510AE.

Na první pohled se SACD přehrávač téměř neliší od vlajkové lodi 2010AE. Snad jen při přímém porovnání vynikne o něco málo subtilnější šasi. I přesto patří tento přehrávač se svou hmotností devíti kilogramů a rozměry 43,4 x 13,5 x 33,1 centimetrů k solidním cvalíkům. Celé tělo sedí na masivních antivibračních nožkách, které spolu s firemním systémem S.V.H. (Supress Vibration Hybrid) poskytuje téměř absolutní odstínění od rušivých vibrací.

Přední panel je masivní, nahoře mírně prohnutý, jak je pro přístroje značky Denon typické. Dominantou je centrálně umístěná mechanika těsně nad velkým a přehledným displejem s bílými znaky. Znaky jsou výborně čitelné za většiny běžných podmínek. Mechanika za kovovým ukončením je též kovová a pevná, mechanismus tichý a rychlý – načítání disků je v podstatě expresní. Celý modul je produktem značky Denon. Vpředu pak najdeme poměrně velké množství ovládacích prvků, ovšem se skromnými rozměry, takže rozhodně není nijak přeplněno. Na levé části je masivní spínací tlačítko s indikací provozního stavu, pod ním pak sluchátkový výstup o průměru 6,3mm spolu s regulátorem hlasitosti. Dvě další malá tlačítka vlevo slouží pro výběr vrstvy hybridního SACD disku a pro spuštění režimu Pure Direct. Pravá strana je pak vyhrazena pro základní ovládací prvky reprodukce – navíc je tu ještě tlačítko pro výběr zdroje přehrávání. Denon totiž disponuje i USB portem, k němuž lze připojit buď iPod nebo flash disk až s tisícovkou skladeb ve formátu MP3 či WMA. Bohužel žádné kvalitnější datové soubory 1510AE nepřehraje.

 

Zadní panel je jednoduchost sama – objevíme jeden pár analogových RCA konektorů, vedle pak optický i koaxiální digitální výstup. Bohužel tu není ani jeden digitální vstup, takže povedený převodník nelze využít pro další zařízení.

Srdce přístroje tvoří EI transformátor se dvěma sekundárními vinutími – napájení je podle dobrého bontonu oddělené pro analogovou a digitální část. Mozkem je pak převodníkový čip AK4399, schopný zpracovat datovou hloubku až 32 bitů a vzorkovací frekvenci 192 kHz. Respektive až… Denon DCD-1510AE pro svou potřebu přepočítává veškerý zpracovávaný signál právě na 32 bit / 192 kHz. Do činnosti se tu též zapojuje technologie Advanced AL32 Processing, odstraňující kvantizační šum. Bohužel chybí „vychytávka“ vyššího modelu a sice Compressed Audio Restorer, takže komprimované soubory prochází pouze upsamplingem bez dopočítávání. Denon se ještě chlubí velmi kvalitními hodinami, spojitý a pocitově plynulý zvuk toto tvrzení jen potvrzuje.

Výrobce udává jen vcelku kusé technické údaje, nicméně za zmínku určitě stojí alespoň velmi solidní dynamický rozsah 113 dB. Případně je dobré zmínit, že přehrávač si poradí i s vícekanálovými disky SACD, ale jen díky zmixování všech kanálů do předních dvou. Ačkoliv vícekanálových nahrávek není zrovna mnoho, je to trochu škoda a v této cenové kategorii by to možná už bylo i realizovatelné a rozhodně by to přístroj vystřelilo před všechnu konkurenci.

 

SACD přehrávač Denon DCD-1510AE hrál v poměrně velkém množství sestav, v nichž se vyskytovaly jako jiné zdroje signálu Pioneer BDP-LX71, Gryphon Scorpio a USB D/A převodník KingRex UD384 (v kombinaci s Windows 7, WASAPI a foobar2000). Připojen byl k integrovaným zesilovačům NAD C370, Gryphon Diablo, Audio Exklusiv P12 a samozřejmě Denon PMA-1510AE. Jako finální komponent reprodukčního systému hrály Harbeth Monitor 30 a Quadral Ascent 90. Kabeláž nesla značky Eagle Cable, Monster Cable, QUAD a ProAc, o kvalitu proudu se staral filtr Xindak XF-2000B.

 

Jen co mechanika tiše a rychle spolkla první CD, z reprosoustav začal plynout jemný ševel činelů a intenzivní zvuk pikol od Diany Krall a její „Where or when“ – není to tak jako u levných zdrojů signálu, kdy se vše často tak trochu slije a podobá se jednotvárnému šumu, DCD-1510AE zvláště ve spolupráci s PMA-1510AE přednáší velmi rozlišeně a přitom jemně, naprosto plynule a s obrovským klidem, téměř nepatřičným pro danou cenovou třídu. Všechno jako kdyby bylo servírováno na sametovém polštářku, přitom při zachování míry detailnosti, blížící se vlajkové lodi z řady 2010AE.

Dynamické schopnosti přehrávače odkrývá Vivaldiho „La Stravaganza“ (sampler Crystal Cable Arabesque) s intenzivními smyčci. Jejich intenzita pramení hlavně z přehršle informací, které Denon servíruje a které přichází tak nějak samovolně, přirozeně a v pohodě. Celkový charakter by snad snesl maličkou špetičku ostrosti navrch, je tak jemný a křehký, že působí až trochu příliš sametově. Bonusem za to je ale libovolně dlouhá doba poslechu při téměř libovolných hlasitostech a přesto nepřítomnost únavy ze zvuku. Housle zní delikátně, až něžně, větší nástroje zase tvoří hutný a dobře čitelný spodek reprodukce, vše pak zůstává skvěle přehledné a prezentované s nadhledem.

 

Excelentní výkon v podání akustických nástrojů, od sól až po komplexnější orchestrální tvorbu, pokračuje dále i v oblasti reprodukce hlasů. Tam sice třeba u Evy Cassidy s její „True Colors“ schází onen těžko kvantifikovatelný duch reálného života, který dokáže tak krásně přednést třeba duo integrovaného zesilovače a přehrávače značky Gryphon, ale i tak předvádí SACD od Denonu velmi slušný výkon. Hlas má hloubku a jasnou texturu, přirozené barvy, snad je ve výsledku trochu klidnější a zdrženlivější, než bychom doufali, Denon se tak trochu se drží decentně zpátky, přesto je v reprodukci množství emocí a pohody.

 

DCD-1510AE hraje skvěle, v SACD režimu se jeho charakter ještě prohlubuje a je skutečně velmi, velmi jemný a rozlišení v tomto formátu (pochopitelně hlavně u nahrávek, které jsou pro tento formát stvořeny či hodně dobře převedeny) je na danou cenovou kategorii dechberoucí. Genesis s „The Lamb Lies Down on Broadway“ jsou sice materiálem starým, ale v boxu s remasterovanými SACD verzemi je skutečnou radostí poslouchat detailní Gabrielův hlas i razanci Colllinsových bicí. Při zavřených očích je těžké si připomínat, že DCD-1510AE stojí pouhých 27 tisíc korun, protože tu odvádí skutečně solidní práci.

 

Tento přehrávač se nezalekne ani „hrubších“ žánrů. Dymytry se skladbou „Strážná věž“ zní dostatečně razantně, ačkoliv trochu agresivity, metalovému žánru vlastní, tu lze postrádat. Patnáctistovka poněkud ohlazuje hrany ostrým kytarám a trochu zklidňuje jiskru, na druhou stranu nabízí o to více informací a kontroly. Charakter přehrávače přesto nijak neomezuje poslechový zážitek, a přestože se Denon zjevně o něco více hodí pro reprodukci jazzu, klasiky a vůbec všeho, kde je přítomen prvek akustické hudby, ani tyto elektrifikované žánry jej nezaskočí.

 

DCD-1510AE nabízí i přehrávání hudby z USB vstupu, tedy pomocí velkokapacitních pamětí s hudebními soubory. Kvalita není špatná a projevuje se zde kvalitní použitý převodníkový čip, nicméně kdo jednou ochutná plnohodnotnou SACD reprodukci, jen těžko se spokojí s kompromisními formáty.

Denonu se podařilo v modelu DCD-1510AE vytvořit přehrávač se záviděníhodným poměrem ceny a výkonu. Ke vstupu do skutečného high endu mu schází jen skutečný krůček a je-li DCD-2010AE zástupcem této kategorie, je patnáctistovka úžasně výhodnou koupí s velkou měrou jeho schopností a polovinou ceny. Vynikající výrobní provedení, charakter jako ulitý pro poslech klasické a akustické hudby a schopnost směle se vypořádat se vším napříč hudebními žánry z něj činí etalon střední kategorie high fidelity. Denon DCD-1510AE by se tak měl stát položkou z prvních příček seznamů „k poslechu“ pro ty, kteří touží po skutečně dobrém a přesto stále dostupném přehrávači pro klidný a vyzrálý poslech dospělé a vyzrálé hudby.

Kč 26 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vysoké rozlišení a poklidný, jemný zvuk

+ rychlé zpracování CD i SACD disků

+ za slušnou cenu hodně muziky

+ velmi dobré výrobní zpracování

+ na danou cenu slušný sluchátkový výstup

ZÁPORY

- milovníci vícekanálových SACD musí sáhnout jinam

- nenabízí využití svého dobrého převodníku digitálními vstupy

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

  • Musical Fidelity Nu-Vista Vinyl 2

    Antony Michaelson od prvních krůčků značky Musical Fidelity v roce 1982 chtěl vytvářet přístroje, které kombinují kouzlo elektronek a zvuku čisté třídy A. Po nějakém tom roce (fakticky po 15…

    03. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • EverSolo AMP-F2

    Komponenty EverSolo jsou krásným příkladem toho, že lze (pravda, za podmínek nastavených ekonomickou realitou Číny) vyrobit audio zařízení dobré, vlastně spolehlivé a komfortní a finančně dostupné zároveň. K portfoliu streamerů…

    03. duben 2024

    Kategorie: Zesilovače výkonové Autor: Daniel Březina
  • Burmester 217

    Dieter Burmester byl rozhodně vizionář, navíc obdařený notným obchodním talentem. Vybudoval tak pod svým jménem skutečně luxusní značku, ač je nutno říci, že zároveň rozhodně neošidil ani technickou stránku věci.…

    01. duben 2024

    Kategorie: Gramofony a analog Autor: Daniel Březina
  • Pro-Ject Tube Box DS3

    Rakouský Pro-Ject se snaží předefinovat sortiment, který pomáhal takzvaně „dostat do světa“ – tedy dostupné vinylové sestavy. K tomu, že firma začíná přesvědčovat širokou audiofilskou veřejnost o důležitosti celkové symetrie…

    01. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Synergistic Research HFT 2.0

    Synergistic Research ze slunné Kalifornie patří k průkopníkům řekněme alternativního pohledu na hi-fi – konkrétně na doplňky všeho druhu od v nabídce dominujících kabelů, přes napájecí řešení až po roztodivné…

    01. duben 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Estelon AURA

    Estonský Estelon nabízí skutečně luxusní reprosoustavy už nějakých 14 let a za tu dobu se ustálil jak na nezaměnitelném tvarovém i materiálovém rukopisu. A pak, relativně nedávno, se Alfred Vassilkov…

    26. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • HiFi ROSE RS520

    Jižní Korea patří mezi technologické velmoci a proto i počet tamních výrobců audio / video techniky není nijak zanedbatelný – jedním z nich, který je momentálně rozhodně na vzestupu, je…

    21. březen 2024

    Kategorie: All-in-one systémy Autor: Daniel Březina
  • AudioSolutions Figaro L2

    Příběh litevské firmičky AudioSolutions začíná v roce 2011 v litevském Vilniusu neúnavnou chutí Gediminase Gaidelise „něco vyrábět“ – prošel rychle a účinně výrobou reprosoustav, nápadně připomínajících ikonické světové modely různých značek…

    18. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Carbide Base Diamond

    Wikipedia říká: „Karbidy jsou sloučeniny uhlíku s elektropozitivnějšími prvky s výjimkou vodíku. Karbidy mají významné použití v průmyslu: karbid vápníku CaC2 je výchozí surovinou pro řadu výrob chemického průmyslu a…

    14. březen 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Gershman Acoustics 30th Anniversary Grand Avant Garde

    Kanadští Gershman Acoustics patří k neortodoxním značkám, respektive těm, které si příliš nelámou hlavu s tím, co si o nich kdo myslí. Nevyrábí designové hračky, ale to, co považují za…

    14. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina

Felix Sit Annus Novus

Posledních 365 dní poněkud uteklo... Jako by to bylo každý rok rychlejší a rychlejší. Možná je to však i tím, kolik věcí se děje a kolik se jich stalo právě i v roce 2023.

Číst dál...

RYCHLÝ DOTAZ

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies