Když v roce 1970 v Minneapolis založil William Z. Johnson značku Audio Research, asi netušil, že v 21. století to bude jeden z nejosobitějších výrobců audio elektroniky, navíc považovaný za nejstaršího bez přerušení fungujícího čistě amerického výrobce. Johnson ale nebyl žádným naivním mladíkem, konstruovat elektroniku začal v 50. letech, ještě v polovině 60. pak prodával každou známější značku ve svém obchůdku. Z historického pohledu je pak Johnsonův přínos high endovému pojetí reprodukce možné definovat hlavně tím, že když v podstatě všichni opustili elektronky jako zastaralé a drahé a přešli k levnějším tranzistorům, on se naopak snažil vydolovat maximum ze zářivých, hřejivých skleněných lamp.

Píše se rok 2014 a 44 let evoluce vedlo k vytvoření řady Reference – první CD přehrávač v této úrovni uvedla firma v roce 2005 a o necelých 10 let později stojíme před modelem CD9, který k přehrávání stříbrných kotoučků přidává naprostou nutnost (jak se poslední dobou zdá) i v nejvyšších „společenských" kruzích reprodukční elektroniky – funkci D/A převodníku včetně USB.

Audio Research Reference CD9 disponuje originální estetikou, charakteristickou pro celou firemní produkci. Jde o mohutnost, kombinovanou s jemností a čistotou, snad až s určitou strohostí, odkazující na profesionální sféru. Mohutný, tlustý čelní panel z hliníku splňuje kvalitativní a estetické kvality nejvyšší třídy audiovizuální elektroniky, ozvláštňují ho mohutná madla, zajišťující snadnou manipulaci s 15 kg přístrojem. Rozměry čelního panelu 48 x 13,5 cm odpovídají standardnímu rackovému provedení, hloubka 39 cm a jednoduše pravoúhlá, černá skříň s jen nezbytným odvětráváním by pak také snadno umožňovala zasazení do racku. Tomu brání jediné – při čelním pohledu dokonale zakrytá dvířka mechaniky na horní stěně. Jsou dokonale mechanicky vyrobena, takže kolejničkami kloužou se nebývalou lehkostí a je to vlastně požitek jejich nemalou hmotu odsouvat a zase vracet zpět. Nicméně na první pohled byste vůbec neřekli, že tohle je CD přehrávač, nebýt výrazného nápisu téměř armádním fontem u spodní hrany čela.

Dominantou přístroje je ale určitě velké prosklení, skrývající nevelký displej, na němž je ale zobrazeno vše nutné. Pravé polovině kromě sedmi nevelkých tlačítek pro základní ovládání provozu vévodí tři sloupce svítivě zelených diod. První je určena označení aktuální vzorkovací frekvence, druhý oznámení aktivního vstupu a třetí doplňkovým informacím – jedna dioda zde informuje o provozním stavu, další pak o upsamplingu (ten je při provozu vlastně naprosto nutný), další dvě o právě zvoleném filtru (a že rozdíly mezi nimi jsou na rozdíl od většiny přehrávačů významné a můžete správnou volbou podpořit dobrý dojem při poslechu různých žánrů).

Zadní panel opět vykazuje znaky inspirace profi sférou – žádná pozlátka, jen maximálně efektivní organizace vstupů a výstupů. Horní řada nabízí digitální vstup optický, USB, koaxiální a AES/EBU, spodní nabízí symetrické XLR nebo nesymetrické RCA analogové výstupy. Trochu stranou pak najdete dvojici digitálních výstupů – i tady je cítit „profi", protože tu není ani optika, ani koax, ale mnohem méně časté (a zvukově obyčejně kvalitnější) AES/EBU a BNC.

Uvnitř přístroje najdeme výrazně víc obvodů a prvků, než v EMM Labs XDS1 V2, které jsme poslouchali spolu s Reference CD9. Vlastně i celkové organizace působí v přímém porovnání poněkud bohémštěji, je tu plno triod 6NP30P (konkrétně pět), chladičů, operačních zesilovačů a mohutných filtračních tranzistorů. Také je tu veliké trafo. Výrazná a uložená atypicky nad vším ostatním na mohutném hliníkovém nosníku s pružinami je pak mechanika Philips CD Pro2R – působí jako jednoduchá mistička, skrz niž vystupuje čtecí část; o kvalitách tohoto mechanismu není třeba pochybovat. Kolem elektronek z portfolia ruského Sovtek jsou navlečeny gumové kroužky, redukující výrazně jejich mikrofoničnost.

Velkou část vnitřku zabírá napájecí zdroj, v němž se kromě jedné zmiňované Sovtek 6NP30P skrývá ještě větší 6550WE. Dostatek sil pro přehrávač zajišťuje rozměrné trafo na R jádře s šesticí sekundárních vinutí. Digitální část s převodníkem je mechanicky oddělená od zbytku přístroje, umístěna na samostatné desce plošných spojů. Pro každý kanál tu najdeme osvědčený čip D/A převodníku Burr-Brown PCM1792. Právě tyto čipy umožňují také přímo v sobě volbu digitálního filtru.

Audio Research Reference CD9 pracuje ve slyšitelném pásmu 20 – 20 000 Hz s tolerancí pouhých -0,15 dB, v toleranci +0 / - 3 dB je to pak 3 – 96 000 Hz. Celkové harmonické zkreslení je menší než 0,003%, odstup signálu a šumu (a tedy i dynamický potenciál přístroje) činí 110 dB. Udávaný jitter je pod hranicí 10 pikosekund. Odstup kanálů pak 107 dB na hranici 1 kHz. To jsou nejen na elektronkový přístroj velmi solidní hodnoty.

Reference CD9 jsme poslouchali v ostravském studiu TYKON v té nejlepší společnosti – tento přehrávač totiž posloužil v trochu nevděčné roli „komparzu" při testu EMM Labs XDS1 V2, ale i tak prospěl, což hovoří samo o sobě. Kromě Audio Research Reference CD9 byl v sestavě již zmiňovaný přehrávač Eda Meitnera, zesilovač Audio Research Reference 75 a předzesilovač Audio Research 5 SE. Hrálo se přes nenápadné, ale rozhodně excelentní reprosoustavy Wilson Benesch Square Five.

Průběh i závěr testu si přečtěte V TESTU EMM LABS XDS1 V2.

Kč 349 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ originální estetika přístroje

+ krásně muzikální, hladký přednes

+ i v porovnání s EMM Labs XDS1 V2 obstojné rozlišení a dynamika

+ slušná výbava i pro moderního audiofila

ZÁPORY

- bez upsamplingu to není ono

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: TYKON | www.tykon.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

  • Musical Fidelity Nu-Vista Vinyl 2

    Antony Michaelson od prvních krůčků značky Musical Fidelity v roce 1982 chtěl vytvářet přístroje, které kombinují kouzlo elektronek a zvuku čisté třídy A. Po nějakém tom roce (fakticky po 15…

    03. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • EverSolo AMP-F2

    Komponenty EverSolo jsou krásným příkladem toho, že lze (pravda, za podmínek nastavených ekonomickou realitou Číny) vyrobit audio zařízení dobré, vlastně spolehlivé a komfortní a finančně dostupné zároveň. K portfoliu streamerů…

    03. duben 2024

    Kategorie: Zesilovače výkonové Autor: Daniel Březina
  • Burmester 217

    Dieter Burmester byl rozhodně vizionář, navíc obdařený notným obchodním talentem. Vybudoval tak pod svým jménem skutečně luxusní značku, ač je nutno říci, že zároveň rozhodně neošidil ani technickou stránku věci.…

    01. duben 2024

    Kategorie: Gramofony a analog Autor: Daniel Březina
  • Pro-Ject Tube Box DS3

    Rakouský Pro-Ject se snaží předefinovat sortiment, který pomáhal takzvaně „dostat do světa“ – tedy dostupné vinylové sestavy. K tomu, že firma začíná přesvědčovat širokou audiofilskou veřejnost o důležitosti celkové symetrie…

    01. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Synergistic Research HFT 2.0

    Synergistic Research ze slunné Kalifornie patří k průkopníkům řekněme alternativního pohledu na hi-fi – konkrétně na doplňky všeho druhu od v nabídce dominujících kabelů, přes napájecí řešení až po roztodivné…

    01. duben 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Estelon AURA

    Estonský Estelon nabízí skutečně luxusní reprosoustavy už nějakých 14 let a za tu dobu se ustálil jak na nezaměnitelném tvarovém i materiálovém rukopisu. A pak, relativně nedávno, se Alfred Vassilkov…

    26. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • HiFi ROSE RS520

    Jižní Korea patří mezi technologické velmoci a proto i počet tamních výrobců audio / video techniky není nijak zanedbatelný – jedním z nich, který je momentálně rozhodně na vzestupu, je…

    21. březen 2024

    Kategorie: All-in-one systémy Autor: Daniel Březina
  • AudioSolutions Figaro L2

    Příběh litevské firmičky AudioSolutions začíná v roce 2011 v litevském Vilniusu neúnavnou chutí Gediminase Gaidelise „něco vyrábět“ – prošel rychle a účinně výrobou reprosoustav, nápadně připomínajících ikonické světové modely různých značek…

    18. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Carbide Base Diamond

    Wikipedia říká: „Karbidy jsou sloučeniny uhlíku s elektropozitivnějšími prvky s výjimkou vodíku. Karbidy mají významné použití v průmyslu: karbid vápníku CaC2 je výchozí surovinou pro řadu výrob chemického průmyslu a…

    14. březen 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Gershman Acoustics 30th Anniversary Grand Avant Garde

    Kanadští Gershman Acoustics patří k neortodoxním značkám, respektive těm, které si příliš nelámou hlavu s tím, co si o nich kdo myslí. Nevyrábí designové hračky, ale to, co považují za…

    14. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina

Felix Sit Annus Novus

Posledních 365 dní poněkud uteklo... Jako by to bylo každý rok rychlejší a rychlejší. Možná je to však i tím, kolik věcí se děje a kolik se jich stalo právě i v roce 2023.

Číst dál...

RYCHLÝ DOTAZ

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies