Saturn není jen šestou planetou našeho solárního systému a druhá planeta v pořadí dle velikosti, je to také v pořadí druhý stupeň mezi zdrojovými komponenty tradiční anglické značky Rega, byť tam u něj najdete přídomek „-R", značící jeho přepracované provedení. De facto je ale v nabídce směrem výš už také jen referenční přehrávač Isis, takže Saturn-R lze považovat za to nejlepší z dostupných modelů firmy.

Už od pohledu je jasné, že Saturn-R je stavěn jako partner k integrovanému zesilovači Elicit-R; má stejně minimalistický design nízkého kvádru, ozvláštněný vpředu jen širokým hluboko zapouštěným lesklým panelem s jen maličkým, výrazně červeně svítícím displejem a nejnutnějšími prvky. Vizuální dominantou přístroje je kryt mechaniky, táhnoucí se vprostřed skoro po celé hloubce přehrávače – ten siluetou připomíná něco mezi vesmírnou lodí Enterprise a vztyčeným „rockovým paroháčem". Řešení víka je příjemně originální, odklápí se směrem vzhůru a dozadu – budete kvůli tomu potřebovat docela dost místa nad přehrávačem. Škoda je, že kryt je ovládaný čistě ručně. Na pohled také není zrovna „sexy", ale co se v první chvíli zdá jako obyčejný plastik, to je ve skutečnosti poměrně drahý akryl. Ten byl zvolen po prvotních testech s kovovým krytem, který ale po roztočení disku jemně vibroval a zvyšoval naměřený jitter. Proto tedy akrylátový „poklop", lehčí a mnohem lépe odolávající i nepatrnému chvění.

Celé tělo přístroje je vyrobeno z kombinace různě tlustých kovových plátů, ten horní a dolní dosahuje tloušťky dobře půl centimetru. Však proto také při poměrně decentních rozměrech 43,2 x 32,5 x 8,2 cm (š x h x v – s otevřeným víkem je výška 18 cm) váha dosahuje k 10 kilogramům. To samo o sobě pomáhá redukci vibrací, masivní nožky pak také rozhodně nejsou na škodu.

Pohled na zadní stranu potěší množstvím konektorů – ačkoliv Rega své produkty koncipuje jako nesymetrické a najdete tu tak výhradně analogové cinche, jsou doplněné sadou konektorů pro digitální sféru – najdete tu asynchronní USB vstup s vysokým rozlišením, dvojici optických a dvojici koaxiálních konektorů, které můžete využít pro audio signály z dalších očekávaných přístrojů v okolí Regy (TV, herní konzole apod.). Zvuk pak kromě analogových RCA konektorů, společných pro sekci D/A převodníku i CD přehrávače můžete vyvést digitálně – na to jsou k dispozici optický a koaxiální výstup, jednou je tu tento pár pro DAC, jednou pro CD, což je poměrně atypické řešení.

V čelním pohledu spatříte vlastně jen zmiňovaný displej, který vlevo doplňuje odvážnou červení zářící logo výrobce a hranaté spínací tlačítko, vpravo pak trojice malých a jedno velké čtvercové tlačítko pro ovládání základních funkcí přehrávání.

Uvnitř přístroje jsou kromě je zajímavé řešení zpracování signálu – načtené bity z mechaniky MSB Signature Data CD IV jsou uloženy v malé operační paměti, to aby ani vlivem špatně přečteného (třeba poškrábaného) CD nedošlo k přerušení reprodukce.

Po odeslání z operační paměti, stejně jako z digitálních vstupů jde signál do mozku přístroje, čipu Wolfson WM8742. Ten patří rozhodně k dobrým, má vysokou dynamiku, odstup signálu a šumu a podporuje také nativní přehrávání DSD i konverzi DSD přes PCM, to však ne v této aplikaci. I tak ale zvládne hloubku 24 bitů a vzorkovací frekvenci 192 kHz. Výrobce dodává také ASIO ovladače pro přesnou bitovou reprodukci z USB.

Zajímavá je také možnost volby digitálních filtrů – těch je celkem 10 a volí se cyklicky tlačítkem na dálkovém ovládání. Pět filtrů je určeno pro signály s vzorkovací frekvencí 32 – 48 kHz, pět pro frekvence od 88,2 do 192 kHz. Rozdíly mezi filtry jsou velmi subtilní, ale pro hravé povahy jde o zajímavou možnost, jak si doladit zvuk k plné spokojenosti.

Přehrávač nabízí odstup signálu a šumu na úrovni 109 dB, celkové harmonické zkreslení nepřekročí hodnotu 0,006% u D/A převodníku, respektive 0,005% u CD přehrávače - to jsou slušné hodnoty. Co nejmenší rušení zajišťuje dvojice oddělených napájecích zdrojů, zvlášť pro analogové a zvlášť pro digitální obvody.

Rega Saturn-R jsme poslouchali hlavně s firemním kolegou, integrovaným zesilovačem Rega Elicit-R. Asi netřeba říkat, že jde o ideální pár – je jedno, jaký jiný zesilovač z blízké cenové třídy k přehrávači připojíte, nejpříjemněji a nejmuzikálněji hraje kombinace Rega – Rega. Propojovací a signálové kabely dodal Neyton s řadou Black Line, do hry vstupoval ještě Naim Nait XS / Naim CD5si, ASUS Xonar Essence One MUSES, ale také Pro-Ject Elemental s Pro-Ject Phono Box. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30.

Saturn-R umí slušně ukočírovat i objemnější basovou linku, třeba takovou, jaká podkresluje „My Body is a Cage" (Peter Gabriel | „Scratch My Back" | 2010 | Virgin | PGCD12). Bas vám tak scházet nebude, byť přednes je velmi nedramatický, neokázalý. Když na to přijde, umí se „prodat", razance zvuku neschází, hlavně je reprodukce ale kultivovaná, příjemně měkká a klidná.

Dalším kotoučkem, který nás zaujal, byl „Chant" (1994 | MFSL | UDCD725), velice pěkně nahrané náboženské zpěvy benediktýnských mnichů z kláštera Santo Domingo de Silos. „Kyrie XI,A" je skutečně krásně čistá nahrávka, Saturn-R se již pohybuje ve vodách, kdy si můžete snadno užít mnoho a mnoho detailů, spojujících se v pocit otevřeného, vzdušeného a plastického zvuku – jinými slovy, tady už se nacházíme v high endu. Moc se nám zamlouvala lehkost a přirozenost, s jakou Rega po anglicku (a to obzvláště se svým „integrovaným partnerem") servíruje i drobné detaily. Třeba emm Labs XDS1 v2 z tohoto disku vydoluje dokonale plastickou scénu a fantasticky rozlišené a oddělené jednotlivé zpěváky, u 10x levnější Regy pochopitelně zvuk tuto ultimativní dokonalost postrádá, na druhou stranu už i zde jasně slyšíte, že hlasy nesplývají a nepřekrývají se, že jde o množství individualit.

Ve velmi známé „Take Five" od Dave Brubeck Quartet („Time Out" | 2009 | Columbia | 88697398522) dokázal CD přehrávač od Regy pěkně zaostřit na zvuk činelů, ty jsou krásně znělé a jasné, možná jich jsou poměrově o něco větší, přednes ale není nacinkaný či příliš světlý. Detaily k vám nepřichází úplně samozřejmě, zvuk ve výškách je velmi nekonfliktní, jakmile se ale uvolníte a začnete informace hledat, vystoupí a jsou tam, detailů je dostatek. Úder do činelu je také přesný, jistý a konkrétní.

Oba komponenty z této řady od Regy se vyznačují velmi dobrými dynamickými schopnostmi nad standardy padesátitisícové třídy. Nadstandardní je hlavně pocit rezervy a jistoty, třeba i ve velmi povedené a dynamiku kompaktního disku naplno využívající Liadovovy skladby „Baba Jaga" („Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC200901). Buben umí dát ránu, makrodynamika celé skladby je vynikající a také mikrodynamika jednotlivých nástrojů je už velmi solidně podána a zvládnuta. Zaujala nás třeba pikola; její jasný, zářivý a intenzivní tón přichází úžasně rychle a čistě, což je k celkově spíše uvolněnému zvukovému pojetí zajímavý kontrast.

Dění v „My Romance" z jedné z McLaughlinových posledních desek „Thieves and Poets" (2003 | Universal | 0602498010754) se soustředí na kytaru hlavního protagonisty, její prokreslení je výborné a občas, tu a tam, zaslechnete dokonce i nenápadný, většinou zcela pod znělostí strun ukrytý pohyb jeho prstů po hmatníku, to jemné šoupnutí a škrábnutí, které dokazuje, že nejde o počítačovou simulaci. Zvuk je bez okolků hezký a příjemný, byť barevně zůstává v mezích věrnosti. Je to vynikající a až neuvěřitelně snadno poslouchatelná kombinace.

Prostorová scéna ve „First Song" z alba Laurence Hobgooda („When the heart dances" | 2008 | Naim Jazz | naimcd112) nebyla nijak extrémně široká či hluboká, nijak analyticky ohraničená – důležitější se zdál příklon k propojenosti celého podání a intimitě, k bohatosti přednesu. Oba přítomné nástroje ani vokál si nekradou prostor, je mezi nimi jasný pocit vzduchu.

Klidná, plná zvuková charakteristika v kombinaci s neokázalostí sluší výjimečně dobře rockovým skladbám typu „Telegraph road" od Dire Straits („Love over gold" | 1996 | Vertigo | 800 088-2), kdy máte chuť jen tak stisknout repeat a zvukovou pohodu si užívat pořád dokola. Zvuk na vás neklade žádné nároky, nikam se nežene, na nic netlačí, ale přitom už v něm jsou všechny zásadní ingredience high endového věrného poslechu – je tu dobré rozlišení, je tu čistota, neupejpavá dynamika i kultivovaná měkkost. Jedním slovem pohoda.

Pokud zapojíme USB a vezmeme dvě poslední zmiňované skladby, je jasné, že zvuková charakteristika zůstává podobná, roztočené kotoučky ale jako kdyby hrály uvolněněji, méně „digitálně", kdežto USB je o něco věcnější.

Rega Saturn-R je zajímavý CD přehrávač s bonusem možnosti využít jeho dobrý převodník i pro počítačovou hudbu, nebo pro zlepšení zvuku jiných komponentů, takže se Saturn-R přirozeně prosadí do středu běžné audiovizuální sestavy vyšší třídy. Rega vymyslela pro tento komponent hodně specifický, ale rozhodně ne ošklivý vzhled, který obrázkem prostě nelze zachytit a musí se vidět; až neskutečně bytelné zpracování ruší pouze poněkud lacinější kryt mechaniky, ale to se nedá nic dělat – o ten tu nejde. Jde o příjemný, jen trochu k muzikálnosti se přiklánějící zvuk, který se jednoduše a přirozeně poslouchá – právě díky své jednoduché srozumitelnosti a uvolněné přirozenosti. Za šedesát tisíc se může zdát v podstatě „normální" přístroj docela drahý, ale ona by se právě „normálnost" a přirozenost měla v době, která prahne po efektu a maximální (či snad spíš přehnané) zvukové dokonalosti na úkor hudby samotné, měla vyvažovat zlatem.

Kč 59 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ „neprůstřelné" zpracování

+ klidný, neokázalý přednes

+ již velmi slušná dynamika

+ možnost využití v roli D/A převodníku

+ zvuk je na svou třídu čistý a jistý

ZÁPORY

- trochu pomalejší reakce na povely dálkového ovládání

- kryt mechaniky mohl vypadat lépe (i když má svůj účel)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ:TYKON | www.tykon.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

  • Musical Fidelity Nu-Vista Vinyl 2

    Antony Michaelson od prvních krůčků značky Musical Fidelity v roce 1982 chtěl vytvářet přístroje, které kombinují kouzlo elektronek a zvuku čisté třídy A. Po nějakém tom roce (fakticky po 15…

    03. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • EverSolo AMP-F2

    Komponenty EverSolo jsou krásným příkladem toho, že lze (pravda, za podmínek nastavených ekonomickou realitou Číny) vyrobit audio zařízení dobré, vlastně spolehlivé a komfortní a finančně dostupné zároveň. K portfoliu streamerů…

    03. duben 2024

    Kategorie: Zesilovače výkonové Autor: Daniel Březina
  • Burmester 217

    Dieter Burmester byl rozhodně vizionář, navíc obdařený notným obchodním talentem. Vybudoval tak pod svým jménem skutečně luxusní značku, ač je nutno říci, že zároveň rozhodně neošidil ani technickou stránku věci.…

    01. duben 2024

    Kategorie: Gramofony a analog Autor: Daniel Březina
  • Pro-Ject Tube Box DS3

    Rakouský Pro-Ject se snaží předefinovat sortiment, který pomáhal takzvaně „dostat do světa“ – tedy dostupné vinylové sestavy. K tomu, že firma začíná přesvědčovat širokou audiofilskou veřejnost o důležitosti celkové symetrie…

    01. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Synergistic Research HFT 2.0

    Synergistic Research ze slunné Kalifornie patří k průkopníkům řekněme alternativního pohledu na hi-fi – konkrétně na doplňky všeho druhu od v nabídce dominujících kabelů, přes napájecí řešení až po roztodivné…

    01. duben 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Estelon AURA

    Estonský Estelon nabízí skutečně luxusní reprosoustavy už nějakých 14 let a za tu dobu se ustálil jak na nezaměnitelném tvarovém i materiálovém rukopisu. A pak, relativně nedávno, se Alfred Vassilkov…

    26. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • HiFi ROSE RS520

    Jižní Korea patří mezi technologické velmoci a proto i počet tamních výrobců audio / video techniky není nijak zanedbatelný – jedním z nich, který je momentálně rozhodně na vzestupu, je…

    21. březen 2024

    Kategorie: All-in-one systémy Autor: Daniel Březina
  • AudioSolutions Figaro L2

    Příběh litevské firmičky AudioSolutions začíná v roce 2011 v litevském Vilniusu neúnavnou chutí Gediminase Gaidelise „něco vyrábět“ – prošel rychle a účinně výrobou reprosoustav, nápadně připomínajících ikonické světové modely různých značek…

    18. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Carbide Base Diamond

    Wikipedia říká: „Karbidy jsou sloučeniny uhlíku s elektropozitivnějšími prvky s výjimkou vodíku. Karbidy mají významné použití v průmyslu: karbid vápníku CaC2 je výchozí surovinou pro řadu výrob chemického průmyslu a…

    14. březen 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Gershman Acoustics 30th Anniversary Grand Avant Garde

    Kanadští Gershman Acoustics patří k neortodoxním značkám, respektive těm, které si příliš nelámou hlavu s tím, co si o nich kdo myslí. Nevyrábí designové hračky, ale to, co považují za…

    14. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina

Felix Sit Annus Novus

Posledních 365 dní poněkud uteklo... Jako by to bylo každý rok rychlejší a rychlejší. Možná je to však i tím, kolik věcí se děje a kolik se jich stalo právě i v roce 2023.

Číst dál...

RYCHLÝ DOTAZ

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies