Společnost DVDO kalifornského Sunnyvale patří k nemnoha těm, které vyrábí zařízení pro transfer a úpravu obrazu kdesi na pomezí profesionálního a domácího světa. Pokud vás tak trápí nějaký problém s přenosem či kvalitou obrazu, není vůbec špatný nápad podívat se, zda v portfoliu právě u DVDO nenajdete nějaké řešení. Ať už by mohlo jít o nahrazení části signálové cesty HDMI kabelu bezdrátovým řešením, nebo třeba o sofistikované přepínání mnoha HDMI zdrojů. V době internetu, stahování a televize, která dosud ne vždy a všude vysílá v HD, přichází na přetřes ale také kvalita obrazu samotného.

Na jedné straně totiž máme Blu-ray, 4K a vůbec špičkové obrazové zdroje (tedy alespoň teoreticky). Na druhé straně ovšem nemalá část lidí, zvláště z mladé generace, přechází na streamované video – lhostejno, zda mluvíme o YouTube nebo streamovacích službách jiného typu. Případně o stahování filmů – jakkoliv je kontroverzní, rozhodně není neobvyklé. Kvalita obrazu z těchto zdrojů je ale často poměrně pochybná, o HD se dá hovořit jen málokdy, natož třeba o 4K. Ostatně filmů v tomto čím dál populárnějším rozlišení je stále jen pár.

Co tedy s tím? Zvláště pokud jste majiteli krásné, nové televize s ultra vysokým rozlišením a mohutnou úhlopříčkou. Pustit si na takové filmový materiál v SD kvalitě je trochu jako poslouchat hudbu třeba z repráčku vašeho mobilního telefonu – jde to, ale vaše smysly si zaslouží víc.

V Kalifornii vymysleli alternativu k drahým „velkým" obrazovým procesorům, které si ne každý může dovolit, ale vlastně je ani ne každý plně využije. Maličká krabička iScan Mini je sice primárně určena jako doplněk produktů DVDO (zejména třeba přepínače Quick6), můžete jej ale vložit mezi zobrazovač a libovolný zdrojový komponent. Tam je vlastně jediným omezením to, že na malém prostoru máme jen jeden HDMI vstup a jeden výstup, což povětšinou nestačí ani ve skromné domácnosti.

iScan Mini má zhruba tak velikost krabičky cigaret, na kratších koncích jsou na jedné straně vstup, doplněný dvěma diodami, značícími použití standardu MHL, nebo standardního HDMI, vedle jsou pak dva napájecí vstupy – malý přístroj můžete napájet buď přes USB (to ideálně rovnou z televize), nebo ze zásuvky. Na druhém konci je pak HDMI výstup a optický kontor – iScan Mini umí oddělit ze signálu zvukovou stopu a digitálně jí poslat dále pro zpracování třeba v receiveru. Mezi oběma konektory je senzor přijímače IR signálu (iScan Mini se dodává s dálkovým ovládáním), ale protože bude většinou malá krabička schovaná za televizorem, nejspíš budete muset zainventovat do externího senzoru, který připojíte do malého jacku vedle senzoru integrovaného.

Na bocích jsou pak maličká tlačítka s krátkým a trochu tupým chodem (nejspíš proto, že je stejně jen těžko budete používat); jedno ovládá funkci scalingu, druhé vylepšení obrazu. Tím se tedy dostáváme k základnímu účelu DVDO iScan Mini – vzít obraz horší než úžasný a vylepšit ho. Toho dosahuje buď upscalingem až do rozlišení 4K, případně i redukcí šumu a odstraňováním artefaktů. Úpravy obrazu se zakládají na technologii VRS ClearView. Tu můžete znát i z předchozích generací produktů DVDO.

Zvláštní algoritmus napsali v DVDO pro čištění internetových streamů, které jsou pověstné svými kostičkami kvůli nízkému datovému toku. Jak jsme si vyzkoušeli u SD streamů přes zařízení The Little Black Box v2, u DVDO ví, co činí. Právě pro nízká rozlišení využijete silnější ze dvou přednastavených režimů vylepšení, který vše jednak výrazně vyhladí, jednak zdůrazní hrany. Máte tak i bez uscalingu rázem pocit vyššího rozlišení. Ale pozor – u kvalitnějšího materiálu už nastavení na High vytvoří spíše slité plochy a silně akcentované hrany, co vede až k trochu komiksovému dojmu. Nastavení na Low ale příjemně zdůrazní ostrost a čistotu třeba i u starších DVD. Pokud si budete chtít pohrát, máte ještě dvě uživatelsky editovatelné předvolby, do nichž si můžete uložit svou představu o míře úpravy hran a detailů v obraze. Určitě stojí za to si trochu pohrát, ale i přednastavené možnosti fungují velmi dobře.

Druhou možností úpravy je přepočet na vyšší rozlišení – vrchním limitem je 4K při 60 obrázcích za sekundu. Nám se nejlépe osvědčilo nechat volbu přímo na iScanMini, tedy v poloze Auto. Zařízení si „osahá" zobrazovač a využije plně jeho možnosti. Je to rozhodně nejpohodlnější a nejjistější. Pokud z nějakého důvodu nechcete důvěřovat DVDO, můžete si přepnout na režim DVDO a tam pomocí jednoduché nabídky zvolit kýžené rozlišení (což vlastně není nic jiného, než editace EDID informací – extended display identification data). To může občas pomoci vyřešit problém s podivnými rozměry filmů, které se nechtějí přizpůsobit obrazovce – opět typicky u materiálu staženého z internetu.

Co se nám líbilo, to byly takové malé hračičky, které DVDO iScan Mini nabízí – tedy hračičky v kontextu domácího použití. Tou nejpraktičtější funkcí je tu režim Demo, který vám rozpůlí obrazovku, přičemž na jedné části ukáže původní signál, na té druhé signál po aplikaci všech zvolených úprav. Nutno říci, že rozdíl je někdy až neuvěřitelný.

Méně praktické, ale pro nějaké hraní užitečné pak mohou být různé vzorky a útvary, sloužící pro otestování obrazovky – můžete zkusit ostrost, jas, kontrast a další.

Zkoušeli jsme úpravy obrazu na zobrazovači Philips 47PFL5008K/12, Blu-ray přehrávači Pioneer BDP-LX71 a internetovém zázraku Little Black Box v2. Zatímco v režimu „off", tedy opravdu jen v roli průchozího bodu se obraz skutečně nijak nezměnil, úpravy při korektním nastavení měly vždy jednoznačně pozitivní efekt. Třeba internetový stream „Interstellar" v nijak oslňující kvalitě doslova rozkvetl – vše se zaostřilo, vyhladilo a přepočet ze 720p na 1080p byl výborný. Rázem se na to lépe koukalo.

Nicméně i obraz z Blu-ray disku typu „Prometheus" se zdál po aplikaci úprav (zde ale opravdu jen jemných – u podobně kvalitního obrazu dává smysl hlavně přepočet na 4K) lepší, ostřejší a detailnější. Chvíli trvá, než si zvyknete a obraz se může zdát až příliš ostrý; standardní DVD, nebo dokonce televizní vysílání, na které jsme zvyklí, bez zpracování iScan Mini vypadají až nehezky.

Malý procesor DVDO iScan Mini není nejlevnější, to tedy rozhodně ne. Pokud navíc nemáte doma nějaký HDMI přepínač, budete omezeni jen na jeden vstup, což ne vždy a ne všude musí stačit. Jinak ale zůstávají jen klady – možnost volit pružně režim úprav pro konkrétní zdroj a materiál díky dálkovému ovládání, výborně fungující upscaling, díky kterému si užijete i svou 4K televizi, aniž byste se museli omezovat na těch pár tuctů nativních 4K filmů. Můžete si ale také užít vysloveně nekvalitní videa, protože iScan Mini je přeci jen pozvedne a i když nativní vysoké rozlišení je rozhodně příjemnější, vyhlazení, zdůraznění hran a přepočet na vyšší rozlišení udělá s SD obrazem velmi, velmi příjemné věci. Za nás (nejen) pro milovníky vážně míněného domácího kina jednoznačně velmi zajímavé zařízení.

Kč 11 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi kompaktní a snadno včlenitelné řešení

+ poměrně široké možnosti úprav a přizpůsobení vlastních profilů

+ upscaling až na 4K

+ i z průměrného rippovaného filmu udělá koukatelný produkt

+ ač se asi ustálíte na jednom nastavení, díky dálkovému ovládání lze průběžně dolaďovat

ZÁPORY

- mrzuté může být v některých případech omezení 1 vstup / 1 výstup (existuje ale i vyšší model Duo, který to řeší)

- nejvyšší stupeň úpravy sice dokonale vyhladí zrno, ale udělá někdy na obličejích a hranách až komiksový lifting

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ:WDQ | www.wdq.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies